ЖКГ та благоустрій, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Які сюрпризи влада підготувала для "комунальних" боржників

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: комуналка, борги

    Українці заборгували за комуналку 32,9 млрд грн, тільки в цьому році заборгованість зросла на 14%. Експерти кажуть: традиційно в опалювальний сезон борги накопичують, а влітку і навесні, коли не потрібно платити за опалення, погашають їх.

    9423_24092814.jpg (45.93 Kb)

    Місцева влада і уряд докладають: платіжна дисципліна в українців висока, а якщо сума заборгованості і зростає, то після зростання тарифів. При цьому за борги по комуналці, в особливих випадках, цілі будинки можуть відключити від електроенергії та холодної води. Крім того, згідно із законом у боржників можуть заарештувати і продати в рахунок боргу техніку, машину і навіть квартиру.

    Cкільки українці повинні за комуналку і що загрожує "злісних неплатників".

    Без води і світла, але з боргами

    Українці в середньому витрачають на комуналку тільки 10% від свого доходу, говориться в останніх дослідженнях Державної служби статистики. Майже у кожній другій сім'ї оформлена субсидія, а в селах часто не користуються газом і центральним водопостачанням, тому і платять мало. У січні цього року, як то кажуть в офіційній статистиці, українці заплатили за все 68,4% від нарахованих сум, решта - пішло в "скарбничку" комунального боргу.

    У Києві платіжна дисципліна на високому рівні, розповідає радник заступника мера Юлія Грамотна. Але є й винятки. Як показує статистика, в середньому кожна десята квартира практично в будь-який багатоповерхівці накопичує борги. У Києві цей показник менше. Наприклад, зі словами замдиректора Центр комунального сервісу Андрія Щербини, рівень розрахунків за утримання будинків і прибудинкової території в Києві становить 96%.

    Злісні неплатники, розповідає Грамотна, є навіть серед мешканців дорогих будинків у центрі столиці. У кожного підприємства і міста свій підхід до боржників. На вході в будинок розміщують "ганебні листи", зі списком квартир, які накопичили борги, боржників надсилають листи з пропозицією реструктуризувати заборгованість. У крайніх випадках - подають в суд і відключають комунальну послугу.

    В опалювальний сезон залишати українців без гарячої води і тепла не мають право. А ось відключити холодну воду або світло можуть. Наприклад, в Києві є ОСББ, в яких керуюча компанія систематично не сплачує за "світло". І якщо це великий борг (від 100 тис. грн), то відключити від електроенергії можуть всю багатоповерхівку. Фактично для постачальника є один великий споживач - керуюча компанія. Вона виступає в ролі посередника між мешканцями та підприємством. І якщо не платить керуюча компанія, то постачальник має право весь будинок залишити без світла.

    При цьому такі випадки - швидше виняток. Найчастіше відключають від "світла" конкретні квартири. А ось гарячу і холодну воду дійсно можуть відключити у всьому будинку. Найчастіше справлятися з неплатниками намагаються в досудовому порядку: дзвонять, з'ясовують, чому не платив, пропонують розстрочити платежі. Але якщо це не допомагає, а борг продовжує накопичуватися, то комунальники можуть піти в суд.

    Мінімальна ставка за подачу до суду про отримання судового наказу - 881 грн, або +1762 грн при поданні позову матеріального характеру. Виходячи з цього не вигідно подавати менше суми судового збору, розповідає юрист Діна Дрижакова.

    В рахунок боргу можуть продати телевізор, машину і навіть квартиру. Щоб суд залишив без єдиного житла, сума боргу повинна бути від 20 мінімальних зарплат (74,4 тис. грн).

    "Слід також пам'ятати, що в процесі судового розгляду боржник має право опротестувати суму боргу. Не варто переживати з приводу виселення за борги. Положеннями ст. 47 Конституції України, ч. 2 ст. 109 Житлового кодексу передбачено, що громадянам, яких виселяють з жилих приміщень , одночасно надається інше постійне жиле приміщення ", - відзначає юрист.

    За борги доведеться платити пеню, а комуналка подорожчає

    Українцям з наступного року доведеться платити пеню за кожен день прострочення комуналки. Про таке нововведення йдеться в уже прийнятому законі "Про житлово-комунальні послуги". Пеню нараховуватимуть після 20 числа кожного місяця. Кожен день "запізнення" буде коштувати 0,01% від боргу. У перших редакціях законопроекту пропонували штрафувати на 0,1% в день. Тоді б сума боргу за 100 днів прострочення могла збільшитися на 10%. Зараз же за 100 днів доведеться переплатити всього лише 1%. Автори закону вважають, що це дозволить дисциплінувати українців.

    Крім того, в минулому році в Україні прийняли ще один важливий "комунальний" закон - про комерційний облік комунальних послуг. Тепер вартість води і тепла повинні визначати не за індивідуальним, а по будинковим лічильників. Наприклад, якщо в будинку 20 квартир і в кожної є лічильник води, сума їхніх показань - 200 кубометрів води, при цьому загальний додому лічильник "намотав" 300 кубів, то платити доведеться по будинковим лічильником.

    Така різниця в показаннях може бути через "дірявих" труб в підвалі, поточних кранів або махінаціях з показаннями квартирного лічильника. Таку різницю водоканали називають "внутрішньобудинковими втратами". Якщо раніше вони самі за це платили, то тепер відповідальність переклали на мешканців будинків.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Набори викруток Polax - універсальне рішення для будь-яких завдань Набори викруток Polax - універсальне рішення для будь-яких завдань
    Викрутка – базовий інструмент у домашньому господарстві, ремонтних роботах, будівництві, автомобільній сфері та електромонтажі. Однак набір викруток н...
    Республіка Парк демонструє розширення орендного простору та появлення нових соціальних ініціатив Республіка Парк демонструє розширення орендного простору та появлення нових соціальних ініціатив
    Торгово-розважальний центр Республіка Парк стрімко розвивається і дає змогу побачити стабільне зростання його комерційних можливостей, поєднане  ...
    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми