Робота. Зарплата. Пенсії, Податки та законодавство, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Чи доведеться піднімати пенсійний вік в Україні

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: пенсія, зміни

    В Україні з 1 січня змінять вимоги для виходу на пенсію. Щоб отримати виплату вчасно, треба буде мати на 12 місяців стажу більше, ніж у 2023-му. Поетапне підвищення вимог закладено ще 2017-го, однак через пандемію та повномасштабну війну ситуація значно змінилась і тепер виконати вимоги зможуть далеко не всі.

    3620_8e8d6ayzb8e65c6a6a1776925eff3566_w960.jpg (43.07 Kb)

    Про те, як та чому зміниться пенсійний вік, читайте в матеріалі.

    Війна, пандемія, тіньова зайнятість і низькі зарплати – головні проблеми Пенсійного фонду

    З січня українцям треба мати 31 рік стажу для того, щоб вчасно вийти на пенсію. Насправді це небагато. Як розповідає OBOZ.UA старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко, у середньому українці мають 32 роки стажу, коли виходять на пенсію.

    Тобто більшість українців цю норму виконає без проблем. Але це тільки поки що. Вже через рік підвищення вимог щодо стажу стане справжньою проблемою для певної кількості українців. Вони не зможуть вчасно вийти на пенсію і будуть змушені працювати до 63 чи 65 років. Зі стажем від 15 до 21 року – до 65 років, зі стажем від 21 до 31 років – до 63 років.

    Ткаченко впевнена: було б чесніше підвищити пенсійний вік для всіх замість того, щоб вводити особливі умови виходу на заслужений відпочинок. Рішення підвищувати вимоги до стажу ухвалено ще 2017 року. Тоді МВФ наполягав на підвищенні вимог до пенсіонерів, уряду Володимира Гройсмана вдалося переконати кредиторів: краще підвищувати вимоги до стажу, а не вік виходу на пенсію.

    З того моменту почався поетапний процес підвищення вимог. У розрахунках 2017 року йшлось, що 2027-го вчасно (тобто в 60 років) зможуть вийти на пенсію тільки 55% українців. Решті доведеться працювати до 63 та 65 років. Але коли розробляли подібне нововведення, ніхто не міг спрогнозувати, що українці постраждають спочатку від повномасштабної пандемії, обов'язкового карантину (що призвело до втрати роботи для великої кількості українців), а потім від повномасштабної війни.

    Мільйони українців щонайменше тимчасово залишились без роботи, можливості платити внески в Пенсійний фонд і водночас шансу заробити необхідний стаж. Напевно, з часом більша половина українців не буде отримувати пенсію в 60 років. І це навіть без рішення загального підвищення пенсійного віку.

    Чи будуть піднімати пенсійний вік в Україні?

    Це доведеться зробити рано чи пізно. Демографічна ситуація внаслідок повномасштабної війни, баланс між кількістю тих, хто працює, і тих, хто перебуває на заслуженому відпочинку, значно погіршились. Наскільки критична ситуація, можна буде сказати тільки після війни. У стані надзвичайної невизначеності робити будь-які прогнози надто оптимістично.

    МВФ оцінює: в Україну не повернеться щонайменше 2 млн біженців. Цей сценарій насправді є досить оптимістичним. З країни виїхали передусім молоді жінки, що мають вищу освіту. Якщо вони замість повернення додому будуть забирати чоловіків за кордон, ситуація буде ще гіршою.

    Вже зараз кожен, хто працює, своїми внесками із зарплати має утримувати одного пенсіонера. В цій ситуації необхідно або зменшувати кількість пенсіонерів, або збільшувати пенсійний вік. Найлегший варіант – піднімати пенсійний вік, що фактично одразу вирішує обидва завдання.

    Водночас необхідно створювати умови для працевлаштування українців старших за 60 років, боротись з проявами дискримінації за віком. Роботодавці мають розуміти: українець після 60 років може активно працювати, мати досвід та здібності більші, ніж його молоді колеги. Вік не має бути визначальним фактором під час працевлаштування.

    В Україні, незважаючи на посилення правил, середній вік виходу на пенсію з урахуванням пільгових категорій становить лише 53,8 року. При цьому на тлі старіння населення та скорочення кількості тих, хто працює, під час війни така ситуація призводить до дефіциту Пенсійного фонду.

    "У зв'язку зі збільшенням кількості громадян, які мають право на достроковий вихід на пенсію (отримувачі пенсії у разі втрати годувальника, одержувачі пенсій з інвалідності, учасники бойових дій та ін.), середній вік виходу на пенсію стрімко зменшується", – зазначають у Комітеті з питань соцполітики та захисту прав ветеранів.

    У ЄС чоловіки в середньому виходять на пенсію в 64,3, а жінки – у 63,5 років. Більшість країн Європи ухвалює законодавчі ініціативи про підвищення пенсійного віку до 65 років. Цією практикою доведеться скористатись і Україні. До кінця війни це питання порушувати не будуть, але це доведеться зробити після.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми