Робота. Зарплата. Пенсії, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

На українських роботодавців чекають великі проблеми після перемоги

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: робота, Польща

    Польські роботодавці намагаються переманити українських працівників. З минулого року для українців приблизно на 10% збільшили зарплати. Кількість пропозицій щодо роботи зростає. Завдання роботодавців із сусідньої держави: після перемоги України у війні залучити нових заробітчан. Водночас українським компаніям доведеться змагатися за робочі руки та шукати можливості пропонувати вигідніші умови. І це у ситуації, коли й без трудової міграції є загроза критичної демографічної ситуації та, як наслідок, дефіциту на ринку праці.

    4625_1_ddea1.jpg (75.81 Kb)

    Про те, що пропонують українцям поляки та як змінити ситуацію, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

    Українських роботодавців чекають проблеми після перемоги

    Мінімальна зарплата в Польщі – 30,2 тис. грн. Стільки отримує левова частка українських заробітчан. Для сусідньої держави це невелика сума, але для України – значна. Якщо в Україні таку суму можуть отримувати кваліфіковані спеціалісти, то в Польщі на цю суму претендують різнороби, збирачі врожаю. Як розповідає Анна Джоболда, директорка департаменту рекрутації Gremi Personal, мийнику посуду в сусідній державі пропонують 33 тис. грн на місяць. У великих українських закладах громадського харчування такі працівники отримують лише 8-12 тис. грн.

    Наразі військовозобов'язані чоловіки законно не можуть виїхати на заробітки, але після перемоги така можливість з'явиться. Демографи вже говорять про можливу проблему: замість повернення жінок та дітей додому до них за кордон можуть виїхати чоловіки. І якщо умови роботи в Україні значно поступатимуться тому, що пропонують польські роботодавці, ймовірно, кількість таких українців буде значною.

    Наталія Слинько, представниця grc, розповідає: українські роботодавці не мають можливості пропонувати такі самі умови, як і в Польщі. Ймовірно, уникнути збільшення трудової міграції буде складно. Однак є і позитивний сценарій: кількість українців, які повернуться з-за кордону, може бути значно більшою, ніж кількість тих, хто поїде після появи такої можливості.

    Останнє опитування показує, що в Україну не планують повертатись близько 45% біженців із Польщі. "Багато хто вже адаптувався в Польщі, влаштувався на роботу і віддав дітей до польських шкіл", – пояснює Джоболда. Зараз відбувається традиційне зростання кількості вакансій, що пов'язано з появою сезонної роботи (ресторани, готелі, поля). І порівняно з 2022 роком зарплати на таких роботах у середньому збільшилися приблизно на 10%.

    До чого призведе можлива міграція після закінчення війни:

    українським роботодавцям доведеться підвищувати зарплати для того, щоб утримати в Україні працівників;
    конкурувати за висококваліфіковані кадри практично неможливо;
    можливий дефіцит ринку праці, що також стримуватиме зростання бізнесу.
    Якою має бути мінімалка в Україні та як зростатимуть зарплати

    Мінімальну зарплату використовують насамперед для соціального захисту найменш захищених категорій працівників. Однак у випадку з Україною це також підштовхує ринок праці до детінізації (платити податки із зарплати менше за мінімальну не можна).

    Кумулятивно за два роки (2022-й та 2023-й) зростання цін становитиме близько 41,4%. Якби мінімалку і минулого року збільшили на індекс зростання цін (26,6%), і цього року (14,8% згідно з прогнозами НБУ), до кінця 2023-го українці мали б заробляти не менш ніж 9446,8 грн. Натомість підвищувати заробітну плату 2023-го не будуть. Однак навіть якби мінімалку підвищили на рівень інфляції, польська мінімалка була б все одно втричі вищою.

    Тетяна Пашкіна, експертка ринку праці, зазначає: "роботодавці не мають ресурсів, щоб проводити масове підвищення зарплат". Натомість підвищення відбуватиметься нерівномірно. Чим важливіша робота співробітника, тим більше шансів на підвищення. Для окремих працівників розмір заробітної плати може збільшитись на 20%.

    Свої прогнози зростання зарплат озвучили також у Національному банку. За їхніми оцінками, номінальна зарплата (з урахуванням інфляції) минулого року зменшилась на 11,8%. І це середній показник. Поточного року, якщо прогноз регулятора реалізується, зарплати зростуть, але лише на 3,7%.

    Кращою ситуація має бути 2024-го. Якщо на цей момент війна закінчиться, реальна зарплата зросте на 4,7% (а номінальна в гривні без урахування інфляції майже на 20%). Щоправда, окрім ситуації на ринку праці, на користь того, щоб українці залишалися всередині країни та поверталися додому з інших держав, грає ще один чинник: бажання повертатися у свої міста та відроджувати повоєнну економіку своєї держави.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми