На тлі системних перекосів і дефіциту кадрів на ринку праці українці активно проходять перекваліфікацію, навчаючись нових для себе професій за спеціальними держпрограмами. Тільки за перше півріччя-2025 понад 12,6 тис. осіб отримали ваучери на навчання – найбільше на кухарів і медсестер.
Крім того, жінки дедалі частіше опановують професії, які традиційно вважалися "чоловічими". Про це свідчать дані Державної служби зайнятості.
Найбільш затребувані професії
Що обирають одержувачі ваучерів: топ-5 найпопулярніших спеціальностей
Медсестри – 2,8 тис. осіб;
кухарі – 957 осіб;
водії – 924 особи;
соціальні працівники – 878 осіб;
психологи – 703 особи.
Найбільшу кількість ваучерів видано в Дніпропетровській (1,3 тисячі), Хмельницькій (996), Львівській (833), Харківській (752) та Запорізькій (649) областях.
"Чоловічі" професії для жінок: топ-5 професій
Верстатниця деревообробних верстатів;
трактористка;
оператор котельні;
водій навантажувача;
водій тролейбуса.
Експериментальна програма відкриває жінкам доступ до 31 професії, які традиційно вважалися "чоловічими". Серед інших професій, доступних для жінок у межах проєкту:
водій трамвая;
машиністка крана;
майстер з діагностики та налагодження електронного обладнання автомобільних засобів;
слюсар з ремонту колісних транспортних засобів тощо.
Проєкт не тільки заповнює кадровий дефіцит у деяких галузях, а й робить жінок більш конкурентоспроможними на ринку праці, зазначають у Держслужбі зайнятості. У топ-5 регіонів за кількістю залучених роботодавців увійшли Житомирська, Рівненська, Дніпропетровська, Івано-Франківська та Волинська області.
Хто може отримати ваучер на навчання?
Ваучер на навчання – це форма соціальної підтримки, здебільшого доступна для семи категорій громадян (без урахування програми з опанування "чоловічих" професій):
люди віком 45+;
ветерани (демобілізовані), які звернулися не пізніше трьох років від дати демобілізації;
люди з інвалідністю;
внутрішньо переміщені особи (ВПО);
звільнені з військової служби;
особи, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок військової агресії проти України;
особи, які дістали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії в Україні.
Ваучер дає змогу безоплатно підвищити кваліфікацію або пройти перепідготовку за однією з 155 професій і спеціальностей у більшості навчальних закладів, що мають ліцензію Міністерства освіти і науки України. Максимальна сума компенсації на навчання становить 30 тис. грн.
Для отримання ваучера на навчання або участі в проєкті з опанування "чоловічих" професій необхідно звернутися до будь-якого центру зайнятості або подати заявку онлайн на сайті Державної служби зайнятості. Ваучер також можна отримати через мобільний додаток.