Податки та законодавство, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Втрата тимчасового захисту у Польщі: що робити

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: втрата статусу UKR

    Частина українських біженців у Польщі стикаються із ануляцією статусу тимчасового захисту. У зв’язку із цим вони втрачають щомісячні виплати на дітей у 500 злотих та інші пільги.

    1860_630_360_1447159516-9176.jpg (142.96 Kb)

    Що робити українцям у випадку безпідставного скасування статусу UKR, TRAVEL РБК-Україна розповідає з посиланням на yavp.pl.

    Втрата тимчасового захисту у Польщі: із чим пов’язана проблема

    За змінами до закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом, які ухвалили у 2023 році, доступ до інформації Прикордонної служби про історію перетину кордону біженцями з України (про дату кожного в'їзду та виїзду з Польщі) отримують ZUS (Управління соціального страхування) та інші муніципальні установи. Такі зміни запровадили, щоб запобігти випадкам незаконного отримання виплат, коли біженці вже виїхали з країни.

    Читайте також: Корисна інформація для тих, хто зараз в Україні, чи за кордоном

    Українці із тимчасовим захистом мають право виїхати з Польщі не більше, ніж на 30 днів без втрати статусу. Але траплялося, що дитина втрачала статус UKR, навіть не виїжджаючи із Польщі.

    Нерідко ануляція відбувається і без відома біженців. Про втрату пільг українці дізнаються, коли перестають отримувати виплати або їм відмовляють у безкоштовному медичному обслуговуванні.

    Що радять робити польські чиновники

    Масові скарги українців на ануляції статусу UKR спонукали польського омбудмена двічі звернутися до уряду, щоб урегулювати процедури, пов’язані з наданням та скасуванням захисту.

    Тим часом управління, які займаються реєстрацією PESEL UKR, підготували такі рекомендації для українців:

    під час перетину кордону Польщі та України щоразу слід вимагати від польської Прикордонної служби підтвердження перетину кордону в проїзних документах (закордонних паспортах);
    після повернення до Польщі перевіряти у державних реєстрах, чи зазначений правильний статус;
    якщо виникають сумніви, особисто зв’язуватися з управлінням гміни і надавати документи, які підтверджують перетин кордону.

    Також Прикордонна служба рекомендує громадянам України, які повертаються до Польщі, повідомляти під час проходження паспортного контролю про в'їзд до Польщі у зв’язку з користуванням тимчасовим захистом та щоразу пред’являти електронний документ diia.pl.

    Якщо ZUS відмовляється виплачувати допомогу попри докази, що дитина має статус UKR, це можна оскаржити у керівника установи упродовж 14 днів із моменту вручення рішення. Рішення керівника ZUS може бути оскаржене у Воєводському адміністративному суді впродовж 30 днів.

    Як самостійно перевірити статус UKR

    Українці, які хочуть переконатися, що їхній статус не анульовний, можуть перевіри це на сайті gov. pl у розділі «Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL».

    Кнопка перенаправляє для входу — там можна вказати дані довіреного профілю або облікового запису в банку.

    Після входу в систему потрібно підписати згоду цифровим підписом. Після цього відкриється вікно з даними користувача в реєстрі PESEL.

    Слід звернути увагу на пункт «Status cudzoziemca». Якщо напроти нього стоїть прочерк — зі статусом UKR все добре. Якщо замість прочерку щось інше — потрібно звертатися до уженду (місцевого управління).



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Найпопулярніші вакансії у Білій Церкві Найпопулярніші вакансії у Білій Церкві
    Біла Церква, як одне з найбільших міст Київської області, пропонує широкий спектр можливостей для працевлаштування. Незалежно від того, чи ви тільки п...
    Топ-10 мільярдерів: Ілон Маск знову очолив рейтинг найбагатших людей світу Топ-10 мільярдерів: Ілон Маск знову очолив рейтинг найбагатших людей світу
    У 2025 році засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск знову очолив рейтинг найбагатших людей світу за версією Bloomberg Billionaires Index, з капіт...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми