Податки та законодавство, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

В Україні із серпня 2023-го змінять правила для бізнесу

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: податки, МВФ

    В Україні вже із серпня 2023-го підвищать податки для ФОПів та повернуть перевірки для частини бізнесу. Таку новацію запровадять із запізненням на місяць, фактично порушивши меморандум із МВФ. Про те, як перерахують податки, що це дасть для бюджету і яким буде наступний крок, читайте в матеріалі.

    9916_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)

    Україна змінить податки за рекомендацією МВФ, але її все одно не виконали

    У меморандумі про співпрацю з МВФ (без якого виконати держбюджет було практично неможливо) українська влада взяла на себе зобов'язання з 1 липня скасувати пільговий податок у 2% для ФОПів та відновити перевірки. Меморандум порушили: спочатку відтермінувавши нововведення з 1 липня до 1 серпня, а потім ухваливши рішення повернути перевірки лише частково.

    Згідно із законопроєктом №8401, з 1 серпня на українців чекають такі нововведення:

    ФОПи з 2% повернуться на старий податок за власною заявою, або їх автоматично переведуть на третю групу (єдиний податок у 5%);
    на прифронтових територіях збережуть можливість сплачувати єдиний податок та ЄСВ за власним бажанням;
    перевірки повернуть лише тим, хто платить акцизи (продавці бензину, сигарет, алкоголю).
    Ці нововведення дадуть змогу збільшити надходження до бюджету. Щоправда, про значні суми не йдеться. Раніше голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев говорив про втрати для бюджету в розмірі 7 млрд грн за 8 місяців. Тобто близько 875 млн грн за місяць. І це при тому, що річний дефіцит (покривається за рахунок кредитів та грантів) становитиме 1,31 трлн грн (або 109,1 млрд грн на місяць).

    Тобто йдеться не про те, щоб компенсувати втрати бюджету. У МВФ вважають, що Україна має поступово повертати довоєнні правила та прагнути до того, щоб уже зараз збільшувати податкові надходження.

    Правила доведеться змінювати, але йдеться не лише про підвищення ставок

    Головна проблема України – величезна частка тіньової економіки. Як результат, ані прості українці, ані компанії не сплачують податки з усіх своїх доходів. Зрозуміло, йдеться не про всіх українців та не про весь бізнес. Але масштаби проблеми є критичними для будь-якої держави.

    Тіньова економіка продовжує існувати через корупцію. Бізнесу легше сплатити хабар, ніж сплачувати податки. А чиновникам вигідніше брати участь у корупції, а не руйнувати схеми. До повномасштабної війни рівень тіньової економіки оцінювали у 31% ВВП. Під час повномасштабної війни робити оцінки вкрай складно, проте, ймовірно, йдеться про зростання рівня тінізації.

    "Ніхто не дозволить у Європейському Союзі мати можливість ухилятися від оподаткування. Податки сплачуватимуть усі", – каже Гетманцев. Україні також доведеться посилити контроль за податками. Відповідальність за несплату мають нести не лише компанії, а й прості українці.

    Існування можливостей не сплачувати податки – можливість зберігати тіньовий ринок. І страждає від цього не лише бюджет країни, а й чесний бізнес. У ситуації, коли конкурент може не сплачувати податки та давати хабарі, знищуються рівні умови. Це дає можливість пропонувати нижчі ціни та більше заробляти.

    Із жорсткою європейською податковою системою вже зіткнулись й українці за кордоном. "Платити потрібно різницю в податках, а тут вона може бути і 40%, а у нас – всього 5%. Це рівноцінно тому, що ти переїжджаєш у країну, де життя тобі обходиться дорожче і в тебе ще забирають, грубо кажучи, третину твоєї зарплати", – розповідає IT-спеціаліст з України Євген.

    Посилити контроль за сплатою податків рано чи пізно доведеться. Щоправда, в Офісі президента всерйоз розмірковують над іншим варіантом: зменшити розмір податків так, щоб дешевше було їх платити, а не брати участь у корупційній системі та ризикувати нарватися на штрафи. Податкову реформу з різким зниженням ставок озвучив заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма ще минулого року. А 2023-го під час зустрічі з журналістами президент Володимир Зеленський заявив, що йому ця пропозиція подобається, проте міжнародні партнери на це не погодяться.

    А поки що від їхніх грошей залежить український бюджет, провести різке зниження податків не вдасться. Політики в ЄС також підходять до питання прагматично: чому їхні громадяни мають сплачувати податки у розмірі близько 30%, щоб потім компенсувати бюджет України, де податки в рази менші.

    У такій ситуації зниження податків можливе лише за умови різкого зростання економіки. Коли українці своїми виплатами самі зможуть забезпечити потреби бюджету, тоді всерйоз можна розглянути варіанти зниження податкового навантаження.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми