Фінанси. Гроші. Валюта, Державні закупівлі, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Чому відбулися дивні закупівлі "для укриттів" Києва: що з'ясувалося

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: закупівлі Прозоро, освіта

    У Києві наприкінці 2022 року Управління освіти та окремі школи вирішили освоїти виділені на харчоблоки мільйони гривень. Однак, ймовірно, щоб "актуалізувати" закупівлі в період масштабних відключень електроенергії та обстрілів, у тендерах вказали, що покупки роблять "для укриттів". Тендери провели, проте через пів року на таку дивину публічно вказав підприємець Максим Шульженко.

    9719_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)

    OBOZREVATEL поспілкувався з представниками одного з ліцеїв, а також із компанією, яка постачала техніку, та з'ясував, чому відбулися дивні закупівлі та що насправді придбали за мільйони бюджетних гривень.

    "Сковорідка" та овочерізка "для укриття": навіщо купували і якою насправді має бути ціна

    Київський ліцей "Зміна" наприкінці минулого року, у розпал дефіциту електроенергії в країні, закупив багатофункціональну сковороду iVario Pro 2-S за 725,7 тис. грн, написав на своїй сторінці у Facebook підприємець Максим Шульженко. Новина швидко розійшлася у ЗМІ, її також поширив друг підприємця – народний депутат Ярослав Железняк. Раніше Шульженко також повідомив про закупівлю Дніпровською райадміністрацією Києва овочерізок на 1,5 млн грн (по 131 958 грн за штуку).

    В обох випадках у тендері зазначалося, що товар закуповується "для укриттів". А переможцем визнавали компанію "С-Проф". Катерина Фоя, директорка ліцею "Зміна", розповіла: вказану багатофункціональну сковороду купили для харчоблоку. Фактично це заміна застарілого шкільного обладнання, на якому можна готувати їжу для дітей.

    "Ці гроші виділені під конкретну мету, їх не можна було переспрямувати, витратити на армію тощо. Це обладнання встановлюються у всіх навчальних закладах, де проводять ремонт та модернізацію харчоблоків. Воно відповідає усім стандартам", – розповідає Фоя.

    На запитання, чому ж у тендері вказали, що обладнання нібито "для укриття", Фоя відповіла, що готують їжу навіть для тих, хто перебуває в укритті. Неофіційно у відділі освіти розповіли: гроші потрібно було витратити до кінця року, або їх могли просто забрати та повернути до бюджету як невикористані. Тому часто в тендерній документації вказували "для укриття", мовляв, щоб актуалізувати купівлю дорогого обладнання для харчоблоку. Формально порушень немає – гроші виділили законно, а модернізація харчоблоків відбувається протягом останніх кількох років. Однак саме через таке формулювання у закупівлях і виникло відчуття, що замість вентиляції, водопостачання, санвузлів у укриття (де, найімовірніше, не можна готувати) хочуть встановлювати дорогу техніку.

    А у разі із закупівлею овочерізок Шульженко також вказав на різницю між тим, за якою ціною товар продала "С-Проф", і тими цінами, які пропонують у великих онлайн-магазинах. Дніпровська райадміністрація заплатила за кожну овочерізку 131,9 тис. грн, тоді як в інтернеті їх можна знайти за 70 тис. грн.

    Торговий дім "С-Проф", за даними YouContol, заробив на тендерах за весь час своєї роботи 155,3 млн грн. Високі заробітки розпочалися з 2020-го. Тоді на держзакупівлях компанії вдалося заробити 76,9 млн грн. Найбільші клієнти: "Бориспільський професійний ліцей", Управління освіти Деснянського району Києва, Управління освіти Подільської районної адміністрації, відділ освіти Трускавецької міської ради.

    Минулого року вони продали Департаменту освіти та науки Київської облдержадміністрації обладнання на 13,3 млн грн (зокрема, ту саму овочерізку, але вже за 117,2 тис. грн за штуку), на 2,4 млн компанія продала термоси Управлінню освіти Дніпровського району в Києві, за 962,5 тис. грн пароконвектомат "ліцею №1" у с. Петропавлівська Борщагівка (передмістя столиці).

    "С-Проф" належить підприємцям Оресту Степанюку та Ігорю Фар'яну. OBOZREVATEL зв'язався з Орестом Степанюком. За його словами, різниця у ціні пояснюється комплектом. Мовляв, за 70 тис. грн можна купити просто овочерізку, вони ж продали овочерізку з дисками зі слайсерами 1 мм, 2 мм, 4 мм, диском-теркою, диском-соломкою, комплектом для кубиків, диском для картоплі, комплектом для пюре, для очищення. Водночас лише за комплект для пюре додатково у магазинах беруть від 15,7 тис. грн до 17,1 тис. грн.

    Степанюк надіслав таблицю з порівнянням цін та посиланнями на профільні магазини. За їхніми підрахунками, така ж овочерізка з тими самими насадками у конкурентів коштує від 133,2 тис. грн до 149,1 тис. грн. А ось вартість однієї овочерізки справді становить від 61,7 тис. грн до 72,9 тис. грн. Тобто, за словами Степанюка, Шульженко неправильно порівняв ціни на товари.

    "Ми спеціально порівняли ціни з посиланнями на магазини, де це продається. І якщо порівнювати повний комплект, то буде видно, що ціна конкурентів становить від 133,2 тис. грн до 149,1 тис. грн", – пояснив він. Чому в тендері було зазначено, що товар продають для укриття – підприємцю невідомо. Але, як розповіли OBOZREVATEL в адміністрації, ймовірно, все з тією самою метою – освоїти виділені з бюджету гроші та уникнути зауважень про те, що у розпал дефіциту електроенергії та в умовах постійних обстрілів закуповують дороге обладнання у школи.

    До речі, сам Степанюк – відомий на ринку підприємець. Від імені "Національної асоціації громадського харчування" на різних рівнях лобіює ідею модернізації харчоблоків у навчальних закладах. Він виступав в Асоціації міст, зустрічався із владою різного рівня. До асоціації також входить його бізнес-партнер Ігор Фар'ян.

    На запитання OBOZREVATEL про те, чи це не є конфліктом інтересів, Степанюк відповів: "А хто ще має надавати експертизу? Ми аналізуємо ринок, технології. У нас з ресторанного бізнесу можна брати приклад за якістю обслуговування, за технологією. А ось у школах, лікарнях, в армії – завжди в харчоблоках було все найстаріше і найгірше... Я не думаю, що це конфлікт інтересів. Я не є людиною, яка ухвалює рішення", – каже Степанюк.

    За його словами, у деяких тендерах з ними конкурує 4-7 учасників, проте часто їхньому конкуренту вигідніше продати обладнання ресторанам і не мати справу з держбюджетом, де доводиться довго чекати на оплату, брати участь у тендерах тощо.

    Незважаючи на повномасштабну війну та регулярні ракетні атаки, корупційні ризики не скоротилися. І доки воїни ЗСУ захищають країну на фронті, окремі чиновники продовжують руйнувати державу зсередини, беручи участь у корупції. І бізнес, і чиновники зобов'язані пояснювати всі сумнівні закупівлі, а без громадського контролю та ефективної правоохоронної системи знизити рівень корупції буде неможливо.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми