Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

В Україні через кілька тижнів з'являться нові гроші

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: гроші

    В Україні вже наступного місяця з'являться нові гроші. Замість старої 10-гривневої купюри в обіг введуть монети такого ж еквівалента. Згодом кількість готівки в країні скоротиться, а більшість платежів перейде в онлайн.

    66_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Детальніше про те, як і коли зникнуть паперові гроші в Україні.

    У червні з'явиться нова монета, а частину грошей виведуть з обігу
    Уже третього червня Національний банк випустить в обіг нову монету номіналом 10 гривень (дивіться фотографію). Вони з часом повністю займуть місце наявних банкнот. Головна причина: паперові гроші швидко зношуються, їх доводиться часто замінювати, а монети слугують у рази довше.

    У НБУ підрахували, що після того, як усі дрібні купюри замінять на монети, держава зможе заощадити 1 млрд грн! Якщо купюра в 10 грн зношується за один-два роки, то монета такого ж самого еквівалента може слугувати в десятки разів довше – 20-25 років.

    Отже, третього червня регулятор випустить в обіг п'ять мільйонів монет номіналом у 10 грн. Із цього ж дня всі торгові мережі, магазини тощо зобов'язані приймати новий "дріб'язок".

    "Із 3 червня 2020 року банки зможуть отримувати оновлені грошові знаки в Національному банку й видавати їх своїм клієнтам. Національний банк подбав про максимальну зручність обміну відповідних банкнот на нові монети – громадянам не потрібно спеціально обмінювати банкноти номіналом 10 гривень на оборотні монети цього номіналу", – заявили в звіті регулятора.

    Обмінювати 10-гривневі купюри не потрібно. Ними можна розраховуватися необмежену кількість часу. Але нові банкноти такого номіналу випускати не будуть, тому з часом вони повністю підуть з обороту.

    Ще торік з обігу вивели монети номіналом 1,2 і 5 копійок, перестали поповнювати монети номіналом 25 копійок, а з 25 жовтня ввели купюру номіналом у 1000 грн. У результаті в обороті залишаться:

    монети: 10 і 50 копійок, 1, 2, 5 і 10 гривень;

    банкноти: 20, 50, 100, 200, 500 і 1000 гривень.

    Але й це не межа. Провідні економічні уми по всьому світу говорять: країни з часом повинні зовсім відмовитися від готівки. У деяких державах (Швеція, Норвегія) вже зараз далеко не в кожному магазині можна розрахуватися "папірцями". До цього прагне і Україна.

    Ще п'ять років тому НБУ затвердив стратегію "економіки без готівки", згідно з якою 55% усіх операцій у 2020-му повинні проходити за безналом. Можливо, з урахуванням карантину, який передбачити було неможливо, цей показник навіть вдасться "побити".

    Як Україна відмовиться від готівки
    У світі 1,4 мільярда людей змушені обходитися менш ніж 1,25 долара в день. Водночас через корупцію, хабарництво, крадіжки й ухилення від податків із країн, що розвиваються, фактично викрадено близько 1,26 трлн, йдеться в дослідженні Світового економічного форуму. "Якби ми могли повернути гроші цим країнам, ми підняли б доходи цим 1,4 мільярда осіб вище порога бідності і тримали на такому рівні щонайменше шість років", – ідеться в звіті ВЕФ.

    Готівкою платять сірі зарплати, дають хабарі, купують наркотики тощо. Такі платежі практично неможливо простежити. За п'ять років, починаючи з 2015-го, в планах Нацбанку – скоротити обіг готівки майже удвічі. Провідні економічні уми прогнозують: майбутнє за cashless-економікою. Уже зараз багато країн визнають, що випуск купюр невеликим номіналом спричиняє збитки.

    "Це добре, що ми переходимо на безнал, зокрема й тому, що з таких платежів сплачуються податки. Також українцям надійніше перейти на безнал, ніж користуватися паперовими грошима. У разі крадіжки ви просто заблокуєте картку й нічого не втратите", – пояснив економіст Тарас Козак.

    Поки кількість готівки активно скорочують розвинені країни, однак і Україна може посісти першість у списку cashless-економік. І для нас це шанс не просто скоротити витрати на випускання грошей, але й позбутися левової частки тіньової економіки. За різними оцінками, до 37-40% ВВП не обкладається податком. Корупція, бюджетні крадіжки, чорний бізнес – усі ці сфери живуть за рахунок готівкових коштів.

    Електронні перекази легко простежити, вони завжди мають відправника та одержувача. А враховуючи, що з 28 квітня всі транзакції на суму від 5 тис. грн потрібно проводити після верифікації, відмивати гроші стає все складніше.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми