Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Financial Times: Про кредит МВФ, Яценюка та амбітні реформи

  • Джерело: www.ft.com.  → Ключові теги: МВФ, Яценюк, кредити, Financial Times, Андерс Аслунд

    МВФ надасть кредит Україні під реформи, але цих грошей буде недостатньо.

    8812_mvf.jpg (37.13 Kb)

    Про це написав статтю Андерс Аслунд у газеті Financial Times.

    За останній рік з України не приходить майже ніяких хороших економічних новин. Війна на сході збільшує рахунок втрат, підриваючи стабільність всієї країни і посилюючи напруженість між Росією і Заходом. Економічні наслідки виявилися колосальними. Торік виробництво продукції скоротилося на 7-7,5%, і 5% з цього скорочення викликане війною. Національна валюта гривня за рік подешевшала на дві третини. До недавнього часу країна перебувала на межі фінансового колапсу.

    Нова угода між Україною і Міжнародним валютним фондом, про яке оголосили у четвер, принесла полегшення. Директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард оголосила про чотирирічну кредитну програму для України на 40 мільярдів доларів, з яких 17,5 мільярда надасть її фонд. ЄС пообіцяв всього 2,5 мільярда доларів, а США два мільярди. Пару мільярдів може додати Світовий банк та інші міжнародні фінансові інститути. А що стосується решти фінансування, то тут все зрозуміло. Український уряд на чолі з Яценюком сподівається отримати допомогу від власників облігацій на суму 14 мільярдів доларів.

    В цілому виникає враження, що ця програма недофінансована. Свого часу ЄС і США доведеться надати додаткові кошти. При цьому ми повинні врахувати важливість тієї обставини, що було досягнуто угоду, за якою Україна може отримати певну фінансову допомогу. 1 лютого золотовалютні резерви України скоротилися до нікчемних 6,4 мільярда доларів, чого вистачить лише на один місяць імпорту. З-за цього курс гривні знизився ще більше. Тепер мета полягає в тому, щоб до кінця року довести обсяг запасів до 17 мільярдів доларів, що відповідає трьом місяцям імпорту.

    Різке зниження курсу спричинило за собою крах багатьох банків. Минулого року Національний банк України ввів пряме керівництво над 32 із 180 банків країни. У цьому році очікується банкрутство ще кількох банківських установ. На щастя, центральний банк оголосив, що системоутворюючими на Україні є лише вісім банків. Але навіть в таких умовах знадобиться суттєва банківська рекапіталізація.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт: Під кредитом МВФ просуватимуть "драконівські закони"

    Лагард високо оцінила узгоджену з українським урядом програму, назвавши її "амбітною" і "жорсткою". Разом з тим, вона зазначила, що ця програма "не без ризиків". Самий очевидний і серйозний ризик - це війна. За збігом обставин якраз перед тим, як Лагард зробила свою заяву, протиборчі сторони підписали в столиці Білорусії Мінську нову угоду про припинення вогню. Але поки незрозуміло, чи призведе це до зупинки конфлікту. Однак відомо, що у жодної з сторін немає найближчих планів скорочення свого військового потенціалу. Наприклад, уряд у Києві має намір в цьому році збільшити військові витрати до 5,2% від обсягу ВВП країни, в той час як у минулому році цей показник дорівнював 1,6%.

    Український прем'єр-міністр Арсеній Яценюк наполягає на тому, що програма реформ спрямована на відновлення зростання. Викладених у ній заходів багато, і вони значні. Дефіцит бюджету планується скоротити до 4% від розміру ВВП (у минулому році він дорівнював 11%). Однак імовірно сюди не включено рекапіталізація банків, яка може збільшити реальний дефіцит бюджету до 8% ВВП.

    Найважливішою реформою стане поступова відмова від субсидій на газ, електрику та опалення. Ці моменти сприяють корупції, та їх усунення буде стимулювати енергозбереження і сприяти видобутку енергоресурсів всередині країни. МВФ стверджує, що велика частина цінових коригувань у рамках відмови від субсидій буде проведено на початковому етапі, що допоможе навести порядок на корумпованому газовому ринку. Тим не менш, повністю скасувати всі субсидії Україна і МВФ мають намір лише до квітня 2017 року. Уряд і МВФ цілком розумно домовилися про суттєвої соціальної підтримки бідним верствам населення, щоб звести до мінімуму наслідки від зростання енергетичних цін.

    Крім скорочення субсидій на енергію найбільші бюджетні скорочення планується отримати за рахунок дуже великих витрат України на пенсії. Нарешті щедрі "спеціальні пенсії" колишньої еліти слід скасувати. Витрати на виплату пенсій планується скоротити за рахунок заморожування пенсійних виплат до грудня місяця, що боляче вдарить по бідних, оскільки інфляція в річному обчисленні становить 25%. Було б краще підняти дуже маленький пенсійний вік, який для жінок 55 років, а для чоловіків 60.

    Структурні реформи вражають, і багато з них вже проводяться. У четвер український парламент прийняв закон про скорочення обсягу втручання держави в справи бізнесу, заборонивши будь-які обтяжливі бюрократичні зволікання. Ще одна міра, здійснити яку намагаються влади, це вдосконалення корпоративного управління в державних компаніях, включаючи державну нафтогазову компанію "Нафтогаз".

    До порядку денного включені і інші закони, які планується прийняти в рамках антикорупційної і судової реформ. Деякі антикорупційні закони були прийняті в жовтні минулого року, але на практиці поки що реалізовано дуже мало. Зараз багато говорять про реформу державного управління, і йде оптимізація штатів у багатьох державних установах. Однак необхідно запроваджувати сучасні методи адміністрування. Також здійснюються реформи щодо підвищення ефективності освіти та охорони здоров'я.

    Щоб отримати фінансування від МВФ, українському парламентові доведеться виконати всі попередні умови фонду, що стосуються розподілу коштів. На щастя, в уряді є значна більшість, готова робити те, що потрібно.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Військторг – якісне спорядження за доступними цінами Військторг – якісне спорядження за доступними цінами
Військторг –  інтернет-магазин військового спорядження та амуніції. Пропонує великий вибір товарів для потреб військовослужбовців, мисливців та усіх, ...
Зустрічайте нову легенду - Lexus GX 2024 Зустрічайте нову легенду - Lexus GX 2024
З початком 2020-х років індустрія автомобілебудування переживає шалений період інновацій та електрифікації. У світі, де більше уваги приділяється смар...
Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми