Україна потребує докорінної реформи ринку електроенергії – адже він відчуває величезні проблеми. Проте в експертному середовищі вважають, що навіть за таких умов немає сенсу підвищувати тарифи – "ні економічного, ні будь-якого іншого".
Про це розповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Він зазначив:
Для населення дійсно мають бути встановлені ринкові тарифи.
Однак "це не означає зростання цін – це означає зміну формату, в принципі, доступу до електрики".
"Чи станеться це під час війни? Моє відчуття, що ні, я не бачу ні політичної, ні, що набагато гірше, розумової готовності українського уряду проводити таку реформу", – сказав Харченко.
При цьому він підкреслив: попри наполегливі поради Україні провести енергетичну реформу з боку партнерів, найближчим часом цього не станеться. Щонайменш, спрогнозував Харченко, до закінчення війни.
"Регуляторно і політично ситуація жахлива. Стомільярдні борги на ринку, невиплати, проблеми з фінансами додаються до збитків, яких завдають росіяни. Але вирішення цієї ситуації вимагає великої системної реформи ринку електроенергії, а не підвищення тарифів для населення. ... Не розумію сенсу піднімати питання саме про зростання тарифів", – резюмував Харченко.
Яким буде тариф на світло з 1 вересня
Наразі ж в Україні діє тариф на електроенергію 4,32 грн за 1 кВт*год. Таким же він буде щонайменше до 31 жовтня 2025 року (тобто в серпні, вересні та жовтні) – оскільки раніше Кабмін ухвалив рішення про подовження фіксованого тарифу до цього терміну.
Рішення уряду закріплено постановою № 480 від 29.04.2025. "У пункті 2 постанови цифри та слова "30 квітня 2025 року" замінити цифрами та словами "31 жовтня 2025 року", – йдеться у додатку до документа.