У Росії вкотре намагаються шантажувати Україну та її західних союзників, заявляючи про нібито "відсутність перспектив" для продовження "зернової угоди". Хоча при цьому Москва все ще не відмовилася від "консультацій".
У РФ також заявили про "перекоси" у виконанні "зернової угоди" та вимагають ці так звані перекоси виправити. Про це розповів 5 червня заступник голови російського МЗС Сергій Вершинін російським ЗМІ.
"Ми їх (перспектив. – Ред.) не бачимо. Але ми продовжуємо, звісно, консультації з оонівськими представниками щодо обох частин тих пакетних домовленостей, які було підписано в липні минулого року", – заявив російський чиновник.
Вершинін також сказав, що РФ вимагає усунути "існуючі суттєві перекоси", які нібито є у виконанні угоди щодо забезпечення експорту зерна з України. Інакше, пригрозив чиновник, "такі домовленості не працюватимуть".
Як відомо, минула спроба російського шантажу зазнала нищівної поразки – жодної умови терористів не виконали. Але й зараз Росія намагається змусити Україну та ООН погодитися на її вимоги, без прийняття яких Москва нібито відмовиться продовжувати дію "зернової угоди":
ООН та РФ повинні укласти окремий меморандум щодо розблокування постачання російської сільгосппродукції;
Україна повинна поновити роботу аміакопроводу "Тольятті – Одеса", який не працює з початку війни;
ЄС повинен перепідключити підсанкційний Россільгоспбанк до системи SWIFT, від якої фінустанову від'єднали через вторгнення РФ до України.
Тим часом Україна вже готова продовжувати роботу зернового коридора без участі росіян – завдяки гарантіям держави для судновласників та Збройним силам України. Про це заявив голова Мінагрополітики Микола Сольський в інтерв’ю інформаційному агентству Reuters.
За словами Сольського, зараз тільки юридично все має такий вигляд, нібито зерновий коридор працює. Насправді Москва блокує роботу ініціативи своїми діями. Порт "Південний" фактично заблокований попри домовленості, а з портів Великої Одеси виходить тільки одне судно на день.
Тому Україна розглядає варіант, коли РФ буде викинуто із "зернової угоди", а робота коридору буде забезпечуватися гарантіями від українського уряду, для чого створено гарантійний фонд у 547 млн доларів США. Також роботу зернового коридору забезпечать Збройні сили, зокрема ППО ЗСУ.
"Якщо нас повністю заблокують, а це вже майже сталося, то перевізники можуть йти цим коридором, маючи гарантоване страхування від нашого уряду. Судновласники можуть бути достатньо впевненими в тому, що українські військові та ППО можуть виконати свою роботу", – зазначив міністр.