Сільське господарство та промисловість Автор: RomanK Друкувати

В Україні дефіцит вугілля для проходження зимового періоду

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: вугілля

    Собівартість українського палива значно вища від собівартості іноземного.

    2238_vug.jpg (40.81 Kb)

    Україні не вистачає свого вугілля, щоб перезимувати. Доводиться докуповувати за кордоном – близько 20%. Але і власні 80% – на вагу золота. Роками гірники скаржилися: вітчизняне вугілля на внутрішньому ринку продається за безцінь. Хоча вартість його видобутку – занадто дорога. З чого складається ціна кожної вуглинки, і чому собівартість українського палива значно вища від собівартості іноземного?

    Наприклад, в Австралії близько половини вугілля видобувають так званим відкритим способом. Шахту не викопують. Тому що паливо можна знайти на глибині декількох метрів. Собівартість видобутку австралійського вугілля – 20-30 доларів за тонну.

    Українське вугілля дістається в рази важче і дорожче. На державних шахтах його собівартість в 5 разів вища від австралійської. Тобто більше 150 доларів за тонну. Абсолютна більшість вугілля в Україні видобувається не відкритим, а закритим способом – в шахтах. Якщо в Китаї або Південно-Африканській Республіці середня глибина, з якої "піднімають" вугілля, 200-300 метрів, то в Україні – треба спускатися на 600. А ось, якщо товщина пластів вугілля в Україні близько метра, в тому ж Китаї вона більша в рази.

    Щодо продуктивності праці на державних шахтах говорити не доводиться. Замість роботизованих комбайнів – дідівський спосіб.

    "Відбійним молотком видобувають вугілля ... Ну скільки він може добути? Дістав вугілля, а потім ще треба вручну його занурити, тому що електровозів не вистачає, щоб везти його. І штовхає шахтар цей вагон", – говорить Віктор Турманов, голова профспілки працівників вугільної промисловості України.

    Додамо високі витрати через старе обладнання, якому 30-40 років. Воно споживає в 5-6 разів більше кіловат, ніж сучасне. Воно неефективне і енергозатратне.

    "Постійно працює вентилятор головного провітрювання, головна компресорна установка, головний підйомник – найбільш енергоємні машини і установки", – говорить Михайло Волинець, голова незалежної профспілки гірників України.

    На оновлення обладнання немає коштів. Тому що ціна вугілля держшахт набагато нижча від собівартості. Немає і особливого бажання чиновників, – кажуть експерти.

    "Є питання, пов'язані і з неефективним управлінням, можливо, з корупцією", – вважає Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій.

    Так якою має бути ціна українського вугілля, щоб шахтарі могли безпечно працювати і отримувати зарплату вчасно? Голова незалежної профспілки гірників Михайло Волинець вважає: близько 2800 гривень за тонну.

    Приблизно до цього рівня зросла ціна під час дії формули "Роттердам +".

    "Якби не була введена в дію формула" Роттердам + ", то заборгованість по заробітній платі на державних шахтах вже становила б 11 млрд гривень. Фактично, цієї галузі вже не було б. З'явилася формула" Роттердам + "- стабілізували ситуацію на ринку електроенергетики", – відзначає експерт.

    Сьогодні в Україні вже діє ринок електроенергії. А значить, тільки попит може визначати ціну. Втім, і в цих умовах звучать пропозиції штучного заниження ціни на електроенергію. Тому ТЕС можуть збанкрутувати, а завжди неприбутковим шахтам на розвиток не вистачить навіть державних дотацій.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Команда Incrypted оголосила дату проведення Incrypted Conference 2024 Команда Incrypted оголосила дату проведення Incrypted Conference 2024
Криптомедіа Incrypted організовує один із найзнаковіших і наймасовіших криптоівентів уже вчетверте. Цього року Incrypted Conference відбудеться в нові...
Військторг – якісне спорядження за доступними цінами Військторг – якісне спорядження за доступними цінами
Військторг –  інтернет-магазин військового спорядження та амуніції. Пропонує великий вибір товарів для потреб військовослужбовців, мисливців та усіх, ...
Зустрічайте нову легенду - Lexus GX 2024 Зустрічайте нову легенду - Lexus GX 2024
З початком 2020-х років індустрія автомобілебудування переживає шалений період інновацій та електрифікації. У світі, де більше уваги приділяється смар...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми