За час повномасштабної агресії Росії кількість податків, сплачених громадянами України в Польщі, зросла вдвічі – до 1,65 млрд злотих ($414 млн). Але вони продовжують працювати переважно на некваліфікованих спеціальностях або у промисловості.
Про це повідомляє delo.ua, посилаючись на дані Міністерства фінансів Польщі. Наголошується, що за рік обсяг податкових надходжень від українців у бюджет сусідньої країни зріс на 27,7%, а з 2022 року – більш ніж удвічі (з 803 млн злотих).
При цьому на українців припадає 33,7% всіх податкових нарахувань, сплачених іноземцями. Загалом іноземні громадяни сплатили в Польщі податків на доходи фізичних осіб (PIT) та на прибуток юросіб (CIT):
у 2024 році – 4,89 млрд ($1,26 млрд);
у 2023 році – 3,61 млрд ($860 млн);
у 2022 році – понад 4,1 млрд злотих ($919 млн).
Директорка з міжнародного рекрутингу компанії Gremi Personal Анна Джоболда пояснила, що громадяни України становлять найбільшу групу серед іноземних працівників у Польщі – 774 тисячі осіб. При цьому вони масово вивчають польську, проходять перекваліфікацію і дедалі частіше займають не лише робітничі, а й управлінські посади.
"Також українці активно створюють власні бізнеси: лише у 2024 році зареєстровано понад 15 тисяч нових компаній, що становить понад 11% від усіх нових фірм у Польщі", – каже Джоболда.
Але, за даними Міністерства сім’ї та соціальної політики Польщі, найбільша частка українських громадян займається некваліфікованою працею (39%) або зайнята у промисловості (21%). Також чимало українців працюють операторами машин (15%) або в офісі (11%). Зайняті вони в таких галузях:
виробництво – 29%;
транспорт і логістика – 22%;
адміністративні послуги – 16%;
будівництво – 11%.
Податкові надходження від українців у Польщі зросли після низки податкових змін, спрямованих на збільшення доходів бюджету та спрощення податкового адміністрування, пояснив представник аналітичного центру Gremi Personal Юрій Григоренко. Ці заходи були частковою відповіддю на рекомендації міжнародних організацій щодо необхідності фіскальної консолідації та підвищення ефективності податкової системи.