З 1 травня 2025 року мережі АЗС зобов’язані продавати бензин, що містить щонайменше 5% біоетанолу (спирту). АЗС вже повинні були до нових вимог підготуватися заздалегідь, а на частині заправок уже доступне пальне з маркуванням Е5. Ціни залишаються на рівні близько 53–54 грн/л.
Що таке біоетанол, для чого його додають у пальне, як до цього готувалися АЗС та чи є ризики для автомобілів. Біоетанол – це очищений етиловий спирт, який виготовляють з рослинної сировини.
В Україні його найчастіше виробляють із кукурудзи або цукрового буряку – тобто, з того, що у нас добре росте й масово переробляється на спиртових заводах. Олександр Сіренко, головний редактор галузевого видання "НафтоРинок", у коментарі OBOZ.UA пояснив, що обов’язкове додавання біоетанолу – це логічний крок після втрати постачань пального з Білорусі та Росії у 2022 році.
"Зараз ми отримуємо більшість бензину з Європи, а там уже давно використовують суміші з етанолом – від 5% до 10% і більше", – зазначає експерт. Тобто, насправді українці вже кілька років заправляються пальним з домішками етанолу, просто без офіційного маркування. Нововведення з 1 травня узаконює цей процес і дозволяє більше використовувати українську сировину. Причин декілька:
екологія – біоетанол зменшує викиди CO₂;
економіка – у деякі періоди біоетанол дешевший за бензин, що дозволяє здешевити пальне.
До того ж, у США на багатьох заправках взагалі продають бензин із позначкою Е15, тобто 15% спирту, а в Бразилії та Аргентині таких домішок ще більше – до 70%. Україна лише наближається до світових стандартів.
Як АЗС готувались до переходу
Одна з київських автозаправок, яку відвідала команда OBOZ.UA, розповіла, як підготувалась до переходу на нові стандарти. Тут заздалегідь провели необхідну модернізацію – очищення та підготовку резервуарів для зберігання бензину з біоетанолом, оновили маркування в чеках, а також забезпечили відповідність усього обладнання технічним вимогам.
Пальне надходить на АЗС уже в готовому вигляді – змішаним на нафтобазі відповідно до норм ДСТУ, тому жодного "розведення" на місці не відбувається. Щодня здійснюються контрольні перевірки якості, щоб покупці могли бути впевнені в стабільності та безпеці продукту.
Чи будуть зміни на АЗС: маркування, перевірки, ціна
Поки що на стелах заправок не з’явиться окремого маркування про наявність біоетанолу, хоча на чеках така позначка є – наприклад, "Е5". Надалі, коли всі АЗС перейдуть на однаковий тип пального, можливо, в цьому просто не буде потреби.
Втім, сам перехід на біоетанол вимагає серйозної підготовки. За словами Сіренка, спиртова домішка має властивість поглинати вологу та "тягнути" на себе домішки, тож резервуари для зберігання пального мають бути ідеально чистими. Саме тому багато станцій останніми тижнями зачинялись на "ремонти" – насправді проводили обов’язкову очистку сховищ.
Чи небезпечно це для авто
Поширений страх серед водіїв – що бензин зі спиртом нашкодить двигуну. Проте, як запевняє Сіренко, якщо все зроблено за стандартами, хвилюватися не варто. "Технічно небезпека є лише там, де не дотримуються стандартів. Якщо все зроблено правильно, суміш з етанолом не шкодить двигунам", – підкреслює експерт. Щоб уникнути ризиків, у перші тижні після впровадження нових норм рекомендується заправлятись на перевірених АЗС – тих, які вкладаються в інфраструктуру, дбають про сервіс і проходять необхідні перевірки.
А як щодо цін?
Головне питання для багатьох водіїв – чи не подорожчає пальне? Відповідь коротка: ні. За словами експерта, біоетанолова суміш, яку мережі вже законтрактували в Європі, лише на кілька копійок дорожча за звичайний бензин, і на тлі зниження світових цін на нафту це взагалі не відчується в гаманцях.