З 1 травня всі АЗС в Україні перейдуть на бензин з біоетанолом (спирт), але для більшості водіїв це буде практично непомітно. Ціна пального не зросте, а у разі дотримання стандартів жодної шкоди для авто не буде.
Про те, чому так сталося, чи є ризики для двигунів і чи зростуть ціни на заправках, розповів Олександр Сіренко, головний редактор галузевого видання "НафтоРинок" у коментарі OBOZ.UA. З 1 травня всі автозаправні станції в Україні будуть зобов’язані додавати біоетанол до бензину.
Біоетанол – це зневоднений етиловий спирт, який виробляється з рослинних матеріалів. В Україні завдяки наявності сировинної бази та спиртових заводів його найчастіше роблять із кукурудзи або цукрового буряку.
Для чого це робити та як це працює в інших країнах
Чи буде на АЗС маркування та як буде перевірятися якість
Чи є ризики для авто
Що буде з цінами
Для чого це робити та як це працює в інших країнах
"Після того, як у 2022 році ми втратили поставки з Білорусі й Росії, більшість пального почала надходити з Європи — і там уже давно в обігу бензин з біоетанолом", – пояснює Сіренко. Тобто фактично ми вже три роки споживаємо суміші з етанолом, просто не всі про це знали. Існує дві головні причини введення обов’язкових домішок:
екологія – менше викидів СО2 і менше навантаження на довкілля;
економіка – у певні періоди біоетанол дешевший за бензин, а отже, може здешевити паливо.
Європейські країни вже давно використовують суміші бензину з етанолом у пропорціях від 5 до 10%. "У США, наприклад, на стелах заправок звично бачити позначку Е15 – тобто 15% етанолу. У Бразилії чи Аргентині, навпаки, там 70% – це спирт", – розповідає Сіренко. Україна лише наздоганяє загальносвітову тенденцію, зумовлену переходом до більш екологічного пального.
Чи буде на АЗС маркування та як буде перевірятися якість
Поки що спеціального маркування на стелах АЗС не передбачено. "Але вже є чеки з позначкою "біоетанол 5%". Якщо в майбутньому всі заправки продаватимуть суміш, можливо, не буде потреби виділяти це окремо", – вважає Сіренко.
Перехід на біоетанол вимагає особливої підготовки від АЗС. "Кожна заправка повинна проводити зачистку резервуарів двічі на рік, – каже Сіренко. Біоетанол має властивість "тягнути" на себе вологу та домішки, тому важливо, щоб резервуари були чистими, інакше вся стара муть потрапить у бак. Саме тому наразі багато мереж зачиняють АЗС на ремонт – і це, за словами експерта, добрий знак: готується інфраструктура.
Чи є ризики для авто
"Технічно небезпека є лише там, де не дотримуються стандартів. Якщо все зроблено правильно, суміш з етанолом не шкодить двигунам", – запевняє експерт. Проте Сіренко радить у перші тижні після 1 травня заправлятись на перевірених, брендових АЗС, де є довіра до сервісу та контролю якості.
Що буде з цінами
"Ціни не зростуть, принаймні не через біоетанол. Зараз нафта дешевшає, тому вартість бензину на заправках уже знижується. Що ж до біоетанолу, то суміш, яку законтрактували мережі в Європі, лише трохи дорожча за звичайний 95-й – різниця на літрі складе копійки", – каже Сіренко.
Таким чином, панікувати немає причин. Навпаки, в майбутньому біоетанол може зменшити вартість пального.