ЖКГ та благоустрій Автор: RomanK Друкувати

"На карантині": Чи можуть відключити послуги ЖКГ за борги

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: борги

    Відключити ЖКГ-послуги за борги під час карантину не мають права, зате можуть подати на неплатників до суду.

    0543_____14644_729x547.jpg (61.32 Kb)

    На період карантину українці отримали пільги з оплати житлово-комунальних послуг. У Кабміні розповіли, що штрафи і пеню за несвоєчасну оплату послуг ЖКГ не нараховуватимуть. Проте українцям приходять платіжки, в яких їм погрожують відключенням і штрафами. Сайт "Сьогодні" з'ясував, чи можна не платити за житлово-комунальні послуги на період карантину та що буде з субсидіями боржників.

    Борги за комуналку на час карантину
    Українці Юлії нещодавно прийшла платіжка з заборгованістю за доставку газу. У платіжці зазначено, що якщо заборгованість не погасять найближчим часом, газопостачання припинять, а на Юлію подадуть до суду.

    "Заборгованість була і до цього. Але ми самі збирали гроші всією вулицею, щоб прокласти труби, заплатити за роботу і провести газ, тому не дуже зрозуміло, про який взагалі борг ідеться", – розповідає нам Юлія.

    У соціальних мережах чимало людей скаржаться, що їм приносять такі ж квитанції і загрожують відключенням. Ми розпитали юристів про те, наскільки це законно, і чи можуть українців покарати за те, що вони тимчасово не платять за комуналку під час карантину.

    Людмила Куса, юрист Gracers Law Firm, нагадує, що споживач в разі несвоєчасної оплати послуг ЖКГ зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

    "Однак, у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) і введенням режиму надзвичайної ситуації, Верховною Радою України були ухвалені закони для регулювання сфери житлово-комунальних послуг", – говорить Куса.

    Так, 17 березня був підписаний Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)". Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ "Горецький і Партнери", розповідає, що нормами цього закону, зокрема, на період дії карантину та протягом 30 днів після його скасування заборонено нарахування штрафів і припинення надання послуг ЖКГ через несвоєчасну оплату.

    "Постачальник послуг не має права припинити їх надання, оскільки імперативною норми закону це заборонено. Стосовно подачі позову до суд, то це право є абсолютним, передбаченим Конституцією України, тому звертатися до суду постачальник послуг може. Також відзначимо, що з моменту подачі позову до суду до прийняття рішення, набуття рішенням законної сили, отримання виконавчого документа – пройде час", – каже Горецький.

    Юрист додав, що, якщо постачальники послуг ЖКГ все ж подали на споживача до суду, можна звернутися з клопотанням про перенесення розгляду через карантин.

    Катерина Поволяєва, юрист ЮК RIYAKO & PARTNERS, пояснює, що в українському законодавстві знову виникла плутанина через два закони, які суперечать один одному. Так, згідно з нормами, прописаними в законі "Про житлово-комунальні послуги", постачальники послуг ЖКГ можуть відключити їх українцям за несплату. А ось законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" – це заборонено.

    "Виникає певна колізія між двома вищезгаданими законами. Для її подолання необхідно керуватися принципом, що наступний акт одного рівня з того ж питання скасовує дію актів попередніх. Тобто застосовувати норму того закону, який був ухвалений пізніше. Таким чином, комунальні служби не мають права припиняти або призупиняти житлово-комунальні послуги громадянам України в разі їх несплати на період карантину", – каже Поволяєва.

    Людмила Куса додає, що наразі споживачі ЖКП захищені від нарахування та стягнення штрафів або пені за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги на період карантину та 30 днів після його закінчення.

    "Більш того, не буде припинено і саме надання житлово-комунальних послуг. Однак, сама плата за ЖКП за цей період часу нараховуватиметься", – нагадує Куса.

    Антон Ковалишин, керівник відділу зі зв'язків з громадськістю постачальника електроенергії і енергоефективних рішень YASNO, розповідає, що вони під час карантину не застосовують до побутових споживачів штрафних санкцій або відключень.

    "Але карантин рано чи пізно закінчиться і за спожиту електроенергію все одно необхідно платити. Тому краще платити в повному обсязі за спожиту електроенергію і не накопичувати борги", – каже Ковалишин.

    Куди звертатися, якщо ваші права порушили
    На споживача все ж можуть подати до суду за несплату послуг ЖКГ. Рішення про стягнення боргу набуває законної сили 30 днів.

    "Слід мати на увазі, що, крім боргу, боржник нестиме ще й судовий збір, а також, можливо, – витрати позивача на оплату послуг адвокатів. Боржник має право звернутися до суду із заявою про відстрочку його виконання, або звернутися відразу до стягувача з метою укласти договір про реструктуризацію боргу. В іншому випадку стягувач має право звернутися до виконавчої служби або до приватного виконавцю для примусового стягнення боргу. Після відкриття виконавчого провадження виконавець має право заарештувати все майно боржника, в тому числі і банківський рахунок", – каже Олег Горецький.

    Якщо до споживача все ж прийшли під час карантину, щоб відключити ту чи іншу послугу ЖКГ за несплату, громадянин можете звернутися до відповідних органів і заявити про порушення ваших прав.

    "Якщо вищезгадані заборони порушуються, то споживачі комунальних послуг можуть звернутися до обласних територіальних відділень Антимонопольного комітету і повідомити про порушення норм законодавства", – радить Катерина Поволяєва.

    Що з субсидіями
    Плутанина виникла і з субсидіями. Так, раніше українцям обіцяли, що борги з комуналки не впливатимуть на нарахування субсидій. 1 квітня уряд опублікував постанову №247 "Про особливості надання житлових субсидій", який має захистити українців на період карантину.

    Згідно з постановою, заборонялося припинення нарахування субсидій, збільшилися соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг на 50%, а ось розгляд питань про нарахування субсидій проводився в автоматичному порядку.

    Юристка Ірина Бірюкова з ГО МАЖ "Берегиня", розповідає, що ця постанова КМУ дає людям підстави для того, щоб не платити за послуги ЖКГ на час карантину і при цьому забороняється припиняти нарахування субсидії.

    "При цьому, дійсно, не завжди ця постанова КМУ працює. Якщо з причин боргу припинено нарахування субсидії, людина має право звернутися до Міністерства соціальної політики, на урядову гарячу лінію "1545" або до суду", – розповідає Бірюкова.

    Виявилося, що не платити за послуги ЖКГ і отримати субсидію в наступному періоді все ж не можна. В Асоціації міст України роз'яснюють, що субсидію в наступному періоді споживачеві нарахують тільки в тому випадку, якщо борг не перевищує 340 грн.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми