Влада та політики Автор: dmytro.bobritsky Друкувати

Екперт запропонував 5 кроків, як відбиватись від Росії після підписання Асоціації з ЄС

  • Джерело: forbes.ua.  → Ключові теги: Росія, Україна, Газ, ЄС

    Незалежно від того, підпише Україна угоду про асоціацію з ЄС на саміті у Вільнюсі чи ні, позиція Росії щодо Києва залишиться колишньою. Вона зафіксована в Концепції зовнішньої політики та Стратегії національної безпеки РФ. У кожному з цих документів Кремль декларує намір повернути країни пострадянського простору, в тому числі Україну, в свою орбіту.

    chalii.jpg

    Про це пише Валерій Чалий, заступник генерального директора Центру ім. Разумкова з міжнародних питань

    За його словами, російські чиновники вже продемонстрували - це економічні та ідеологічні методи. З останнього - звинувачення українських колег у затримці поточних розрахунків за газ і запуск на одному з російських державних телеканалів циклу передач , які можна умовно назвати "колапс України".

    Читайте також: Чого чекати, якщо Україна втратить Російський ринок

    "Якщо асоціація у Вільнюсі буде підписана, зміниться лише одне - Україна більше не буде витрачати матеріальні та інформаційні ресурси на дискусії про зміну зовнішньополітичного вектора з ЄС на Митний союз . Адже Володимир Путін чітко сказав, що асоціація виключає членство в МС", - вважає Чалий.

    Він вважає, що до листопада Росія продовжить адміністративними методами блокувати поставки окремих категорій українських товарів.

    "Але в довгостроковій перспективі вона може трохи змінити тактику. У найближчі місяці Москва може спробувати ввести на деякі товари з України загороджувальні мита. Підстава - угода про Зону вільної торгівлі між країнами СНД, яке Україна ратифікувала 30 липня минулого року", - говорить експерт.

    Чалий запевняє, що переговорники, які пропустили цей документ, зробили велику помилку.

    "Головне - незрозуміло, чому в угоді про ЗВТ у рамках СНД згадується Митний союз. Але якщо Росія вирішить ввести мита, то такий крок буде політично виправданим , в тому числі в очах ЄС. Що це означатиме для наших експортерів, приблизно зрозуміло. По окремих позиціях товарів їх залежність від російського ринку досягає 90 %", - зазначив експерт.

    Чалий вважає, аби адекватно відповідати на російські виклики, варто слідувати декільком правилам, прораховуючи ходи наперед:

    1 . Вирішення питань у різних сферах не повинні перетинатися. Не можна закріплювати юридичні зобов'язання з постачання газу угодою про Чорноморський флот. Точно так само не варто допускати, щоб у договорі про ЗВТ з СНД згадувався Митний союз.

    2 . Використання доступних зараз міжнародних механізмів для вирішення суперечок. Зокрема - міжнародні суди та арбітражі, механізми СОТ . Наприклад, те, що Roshen через уряд України подає документи до СОТ з приводу заборони на ввезення своєї продукції до Росії - оптимальне рішення.

    3 . Максимальний закріплення зобов'язань сторін в міжнародних правових документах. У такому випадку, якщо Росія порушить свої зобов'язання, Україна зможе звернутися в міжнародні інстанції.

    4 . Публічність у відносинах двох країн. Україна і Росія створили масу двосторонніх органів - міждержавну комісію , економічний комітет, стратегічні поради. Йде постійна робота між міністерствами закордонних справ і посольствами двох країн. Але всі важливі рішення приймаються на рівні президентів, про суть переговорів яких обізнаний дуже вузьке коло людей . У практиці українсько-російських відносин були випадки, коли сторони підписували російський варіант договору, не дотримуючись при цьому процедури, які зафіксовані в законі України "Про міжнародні договори". Потім це мало тяжкі наслідки для Києва.

    5 . Баланс особистих , корпоративних і національних відносин між країнами повинен зміщуватися у бік національних . Інакше ми будемо мати ситуацію , коли приватна українська компанія отримує російський газ за одними цінами , а державна - за іншими, більш високим.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми