Тарифи. Ціни. Штрафи Автор: RomanK Друкувати

Тарифи на світло для населення збільшаться на 40% - Герус

  • Джерело: ubr.ua.  → Ключові теги: тарифи, світло

    Кабмін вчора запевнив населення, що нова методика стимулюючого тарифоутворення (RAB-регулювання) для дистрибуції електроенергії і передачі магістральними мережами не повинна позначитися на рахунках споживачів.

    8923_1463683733_1072.jpg (65.68 Kb)

    Чиновники вважають, що модернізувати інфраструктуру обленерго потрібно, зокрема шляхом залучення інвестицій, але робити це треба не за рахунок простих українців. І настійно рекомендують незалежному регулятору НКРЕКП «ретельно вивчити і при необхідності доопрацювати» видані нормативи.

    Боязнь влади «втратити обличчя» після обіцянок, що підвищення цін на світло з 1 березня 2017 року буде останнім, зрозуміла. Тим часом, експерти вважають, що впровадження нової методики розрахунку тарифу на постачання електроенергії неминуче призведе до суттєвого підвищення цін – спочатку для промисловості, а потім і для населення.

    Як повідомлялося раніше, НКРЕКП 28 липня 2017 року завершила формування нормативної бази щодо впровадження стимулюючого тарифу для передачі і розподілу електроенергії. За словами глави НКРЕКП Дмитра Вовка, відповідні зміни були внесені до постанови комісії від 23 липня 2013 року №1009.

    При цьому чиновник не навів конкретних даних про нову методологію тарифоутворення і її вплив на тариф для обленерго. А також не повідомив і про можливе додаткове фінансове навантаження на кінцевого споживача.

    Стимулюючий тариф або RAB-регулювання (Regulatory Asset Base – регульована база інвестованого капіталу) передбачає зростання доходу енергопостачальної компанії в залежності від розмірів її інвестування в мережі.

    «Треба розуміти, що це не сам тариф, а формула його утворення для природної монополії, якою в тому числі є і обленерго», – пояснив UBR.ua директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський.

    За його словами, зараз тариф утворюється за принципом «витрати плюс», тобто до своїх витрат компанія додає свій прибуток і затверджує цей тариф у регулятора. Очевидно, що така система не стимулює обленерго скорочувати свої витрати, адже вони все одно будуть компенсовані за рахунок тарифу.

    Тому в Європі застосовується RAB-тариф, який також називають стимулюючим. На відміну від витратного методу, він затверджується не на один рік, а на довший термін (3,5 і 8 років).

    Даний механізм передбачає встановлення величини необхідного доходу (ставки прибутковості) компанії на старі й нові активи. Регулятор має намір закласти в так зване RAB-регулювання прибутковість для обленерго на рівні 12,5% річних. Причому, як на нову базу (мова йде про інвестиції в нові активи), так і на наявні активи компаній (підстанції, лінії передачі та інше).

    Передбачається, що це мотивує компанію модернізувати мережі і скорочувати втрати в мережах. Ідея проста: по-перше, чим більша база вкладеного капіталу, тим більше енергокомпанія може отримати грошей з ринку в результаті. По-друге, при незмінному тарифі компанія зацікавлена в скороченні витрат, щоб отримати додатковий прибуток.

    Згідно з позицією НКРЕКП, перехід на стимулююче тарифоутворення дозволить залучити інвестиції, підвищити енергоефективність, надійність і якість послуг, а в подальшому і знизити тарифи.

    З одного боку, через кілька років зростання доходів обленерго зупиниться, оскільки необхідність великих інвестицій знизиться. З іншого – операційні витрати будуть постійно скорочуватися. Отже, можна буде зменшити тариф для споживача.

    Однак експерти сумніваються, що українські власники обленерго будуть вкладатися в розвиток інфраструктури. Адже з 25 регіональних енергорозподільчих компаній 19 перебувають у приватній власності.

    За словами експертів, ефективність функціонування RAB-тарифу залежить від ставки на старий і новий капітал. Це одне з найбільш спірних питань. Другий камінь спотикання на шляху стимулюючого тарифоутворення – вартість енергії для населення. Наскільки підвищиться тариф на електроенергію для всіх категорій споживачів після введення RAB-регулювання?

    «Сама ідея прогресивна. Питання в тому, як це позначиться на споживачеві. Будь-який перехід повинен бути поступовим, а у нас відразу піднімають тарифи в кілька разів. Як це сталося з газом. У споживачів немає грошей платити за такими цінами за тепло і газ, уряду довелося ввести субсидії. Тепер грошей бракує вже в бюджеті і починаються проблеми в розрахунках, що в кінцевому підсумку призводить до відключення об’єктів, як це було в Києві з ТЕЦ-6», – зауважив Землянський.

    Керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій вважає, що ніякого стимулювання інвестицій не буде. Перш за все тому, що ставка прибутковості в розмірі 12,5% річних навіть не покриває банківський відсоток для довгострокових кредитів (19%) і буде вганяти компанії в збитки. А власних коштів у енергорозподільчих компаній ніколи не було.

    Гроші, які будуть надходити у вигляді 12,5% нарахувань на старі активи будуть, як і раніше, виводитися з енергорозподільчих компаній.

    «Нам усім хочуть здати в оренду облуплені трансформатори і підгнилі телеграфні стовпи за 12,5% річних, та ще й за загадковою оціночною вартвартістю», – висловився Паращій.

    За його словами, потрібно будувати виразні моделі, щоб всі розуміли, скільки можна заробити в майбутньому, а не заробляти на створеному в минулому. Раніше передбачалося, що оцінку активів обленерго можуть провести аудитори з великої четвірки. Але це також не гарантія справедливої оцінки.

    «Достатньо згадати нещодавній випадок з усуненням НБУ українського підрозділу PwC від аудиту банків за недостовірний аудит «Приватбанку», – висловив сумнів співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

    Як може зрости тариф

    Як розповів експерт в галузі енергетики, колишній член НКРЕКП Андрій Герус, ставка на старі активи – це прибутковість не на вкладений капітал, наприклад, під час приватизації. А на активи, створені або за рахунок грошей споживачів (через тарифи), або зовсім за часів СРСР. Але ж планується, що отримувати дохід будуть нинішні акціонери, які витратили на купівлю активу, наприклад, всього 500 млн грн. У той час як нинішня його вартість оцінюється в 8 млрд грн.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гройсман хоче зробити акцент на фермерство

    Тому експерт вважає, що ставка прибутковості на старі активи повинна бути значно менше 1-3%. Зате на нові активи вона може бути на рівні ставки кредитування в 19%.

    В кінцевому підсумку, за словами експерта, введення RAB-тарифу з єдиною ставкою 12,5% на всі активи, може вилитися приблизно в 30 млрд грн на рік додаткових витрат.

    «З кого можна взяти ці додаткові кошти? З населення, промисловості та бюджетних установ. Можна не чіпати тарифи на світло для кінцевих споживачів, а перерозподілити гроші від виробників електроенергії на користь енергопостачальних організацій. Тобто, для генерації тариф знизити, а для обленерго – підвищити.

    Це складно і неоднозначно, проте можливо», – запевнив Андрій Герус.

    Однак нагадав, що ставка прибутковості в 12,5% буде встановлена на регуляторний період (три роки). Якою вона буде в подальшому, поки сказати не можна.

    «Якщо не будуть змінювати тариф для генерації, то там, де введуть RAB-тариф, однозначно підвищаться тарифи для кінцевих споживачів. Зростуть приблизно на 30-40%. Зі свого боку, Нацкомісія ніяких розрахунків не наводить», – сказав Герус.

    За словами Дмитра Марунича, якщо RAB-тарифи введуть в нинішньому вигляді, то першими постраждають енергоємні підприємства через збільшення вартості е/е на оптовому ринку.

    «Підвищиться оптова ціна і тоді комісія буде змушена підняти тариф для промисловості. Для населення підвищення тарифу доведеться оформляти окремим рішенням НКРЕКП. Але до виборів влада цього не робитиме», – запевнив Марунич.

    Однак в такому випадку, за словами експерта, знову посилиться перехресне субсидування промисловістю тарифів для населення, що суперечить цілям закону про ринок електроенергії.

    Тому експерт не відкидає, що затія з RAB-тарифами повторить долю абонплати за газ, яку спочатку ввели, а потім відклали. Надія на це міститься в презентації самої НКРЕКП, де в резюме значиться: «розгляд рішень про перехід на RAB-регулювання можливий тільки після проведення відкритих слухань із залученням місцевої влади».



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми