Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Експерт анонсував підвищення пенсійного віку в Україні

  • Джерело: znaj.ua.  → Ключові теги: пенсія, економіка

    Пенсійний вік для українців підвищать, в цьому впевнена Галина Третьякова із Реанімаційного пакету реформ. Вона пояснює це тим, що інакше влада не зможе знайти чим перекрити дефіцит Пенсійного фонду. Зараз він становить 150 млрд грн.

    9323_98798.jpg (69.04 Kb)

    - Підвищення пенсійного віку в Україні — неминуче. Відкритим лишається питання — коли його подовжать і який це ефект дасть, - говорить економіст Борис Кушнірук. Він із1998 року займається дослідженнями різних пенсійних систем світу. Розповідає про майбутнє вітчизняних пенсіонерів і підходящу пенсійну модель для України.

    Чому підвищення пенсійного віку неминуче?

    - Тривалість життя у більшості країн зростає. Людина не має великих фізичних навантажень, як 100 років тому, багато хвороб навчилися лікувати. Тому працездатний вік потроху стає довшим. Деякі вчені серйозно заявляють, що тривалість життя з часом збільшиться до 100 років. Якщо не подовжувати пенсійного віку, то не буде кому утримувати пенсіонерів. Це загальносвітова проблема.

    Українцям також зараз потрібно збільшувати пенсійний вік?

    - Ні. Це не можна робити, коли економіка в стані стагнації. Позитивного ефекту від цього точно не буде. Якщо найближчим часом збільшити пенсійний вік. То виникнуть величезні проблеми із працевлаштуванням. У нас зараз ніде молоді працювати, куди ж тоді йти пенсіонерам? Варто спочатку забезпечити економічне зростання, потім посприяти збільшенню робочих місць, провести справжню пенсійну реформу. І вже тоді думати про довший пенсійний вік. Зараз збільшення пенсійного віку можуть собі дозволити лише держави із розвиненими економіками

    За рік-два в Україні реально збільшити пенсійний вік?

    - Ні, такі речі неможливо зробити із сьогодні на завтра. Для цього потрібно 10 років. Щороку потрібно збільшувати пенсійний вік на півроку. Але навіть, якщо б це вдалося зробити, то ніякого ефекту для Пенсійного фонду одразу б не було. Всі ж пенсіонери різного віку. Треба, щоб декілька поколінь пішло на пенсію для збільшення доходу Фонду. А це знову ж таки — близько 10 років.

    Кому вигідно щороку говорити про проблему збільшення Пенсійного фонду?

    - В першу чергу, Міністерству соцполітики. Їхні чиновники вже не перший рік ведуть гру навколо цієї теми. Актуалізують її й подають свою позицію так, ніби це МВФ вимагає підвищення пенсійного віку, а вони проти, дбають про людей. А насправді у цьому міністерстві розкрадаються десятки мільйонів гривень завдяки існуючій пенсійній системі.

    Чому Пенсійний фонд України має великий дефіцит?

    - По-перше, наша система пенсійного забезпечення для теперішніх реалій невдала. Це німецька модель. Її Україні запропонували 1998-1999 року, коли вона вже мала проблеми в Німеччині. Наші чиновники погодилися на неї, бо там велика солідарна система. Чиновники зможуть отримувати більші пенсії й краще контролювати громадян. По-друге, структура населення у нас щороку погіршується. Через це солідарна пенсійна система практично не працює. Це спричинено тим, що у нас населення не лише не забезпечує зростання, а й відновлення. Ще із 1970-х років народжується менше людей, ніж тих, що виходять на пенсію. Аби населення самовідновлювалося, кожна жінка в Україні повинна народити 2 дитини. А зараз на кожну припадає 1-1,5. По-третє, небажання влади міняти пенсійну систему, її непрозорість. Через це крадуть багато грошей. Цікаво, що при теперішніх технологіях у Мінсоцполітики навіть немає електронної бази даних всіх пенсіонерів.

    Які системи працюють в інших країнах?

    - Кожна держава по-різному підходить до вирішення цього питання. Наприклад, у Китаї та багатьох азійських країнах такого поняття як пенсія за віком немає. Старих батьків там забезпечують діти. У нас би ця система не прижилася, бо багато людей не мають дітей. Їх би прийшлося забезпечувати державі. А це величезні видатки для бюджету. У деяких державах Латинської Америки кожен має сам собі відкладати на пенсію із зарплати. Для нас це теж невдала система. В Європі популярна солідарна система, але вона далека від досконалості. Через збільшення тривалості життя виникають проблеми із наповненням Пенсійних фондів.

    Яка система підійшла б Україні?

    - Та, при якій кожен зможе порахувати собі пенсію. Зараз ніхто не знає точно, яку пенсію йому дадуть. Це має бути реальна триступенева пенсійна система. Коли з Пенсійного фонду забезпечується лише мінімальна сума. Решту людина отримує від недержавних пенсійних фондів. Такий підхід вже багато років успішно працює в Англії та інших країнах. Тоді, звісно теж можливий дефіцит у Пенсійному фонді, але він буде значно меншим, ніж зараз.

    Кілька років тому Мінсоцполітити проводило реформу. Її також називали триступеневою.

    - Це лише зовні є реформою. Так, є кілька ступенів накопичення. Проте гроші все одно всі гроші зосереджуються в Пенсійному фонді. Система старий принцип роботи. Для людей, наближених до влади, лишаються старі шляхи для викрадення коштів.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми