Податки та законодавство, Нерухомість та земля, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Все що потрібно знати про укладання спадкового договору в Україні

 • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: спадковий договір, укладання

  Спадковий договір — це договір, за яким одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на його майно. При цьому заповіт, який відчужувач склав щодо майна, вказаного у спадковому договорі, є нікчемним.

  06_1470310540-3260.jpg (42.47 Kb)


  Про це розповіли у Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області.

  При цьому на відносини сторін не поширюються відповідні правила про спадкування, в тому числі право на обов’язкову частку.

  Сторони у спадковому договорі:

  відчужувач — подружжя, один із подружжя або інша особа;
  набувач — фізична або юридична особа.

  Відчужувачем та набувачем за спадковим договором можуть бути:

  повністю дієздатні особи;
  особи з неповною цивільною дієздатністю (особи, віком від 14 до 18 років);
  особи, цивільна дієздатність яких обмежена судом.

  Набувач за спадковим договором не відповідає за зобов’язаннями відчужувача. На відміну від спадкоємця, який прийняв спадщину та відповідно до статті 1282 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора, на набувача за спадковим договором такий обов’язок не покладається. У свою чергу, набувач у спадковому договорі може бути зобов’язаний вчинити певну дію майнового або немайнового характеру до відкриття спадщини або після її відкриття.
  Форма спадкового договору: письмова, нотаріальному посвідчена.

  Спадковий договір підлягає державній реєстрації у Спадковому реєстрі.

  До Спадкового реєстру вносяться відомості щодо державної реєстрації, зміни та розірвання спадкових договорів, а саме:

  відчужувача (відчужувачів);
  посвідчення спадкового договору як документа;
  видачі дубліката спадкового договору;
  документа, який змінює або на підставі якого розірвано спадковий договір;
  визнання спадкового договору недійсним;
  реєстратора.

  За формування у Спадковому реєстрі одного реєстраційного запису про посвідчення спадкового договору, змін до нього, розірвання спадкового договору, видачу дубліката з видачею відповідного витягу установлено тариф у розмірі 51 гривні.

  Особливості спадкового договору з участю подружжя
  Предметом спадкового договору може бути майно, яке належить подружжю на праві спільної сумісної власності, а також майно, яке є особистою власністю будь-кого з подружжя.
  Спадковим договором може бути встановлено, що в разі смерті одного з подружжя спадщина переходить до другого, а в разі смерті другого з подружжя його майно переходить до набувача за договором.
  Забезпечення виконання спадкового договору
  На майно, визначене у спадковому договорі, нотаріус, який посвідчив цей договір, накладає заборону відчуження. Відчужувач має право призначити особу, яка буде здійснювати контроль за виконанням спадкового договору після його смерті. У разі відсутності такої особи контроль за виконанням спадкового договору здійснює нотаріус за місцем відкриття спадщини.

  Розірвання спадкового договору
  Спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу відчужувача у разі невиконання набувачем його розпоряджень.
  Спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу набувача у разі неможливості виконання ним розпоряджень відчужувача.
  Інші особи, у тому числі спадкоємці відчужувача, не можуть пред’являти вимоги про розірвання спадкового договору.

  Припинення спадкового договору

  У разі смерті набувача спадковий договір вважається припиненим. У цьому випадку спадкоємці набувача мають право вимагати від відчужувача відшкодування витрат, яких вони зазнали при виконанні спадкового договору в тій частині зобов’язань, які були виконані набувачем до його смерті.

  Якщо відповідно до спадкового договору набувач зобов’язаний був вчинити певні дії після смерті відчужувача, то у разі смерті набувача обов’язок вчинити ці дії переходить до його спадкоємців.

  Визнання спадкового договору недійсним

  Спадковий договір може бути визнано недійсним із підстав, визначених нормами глави 16 ЦК України, тобто з підстав, які є загальними для правочинів.

  Вимогу про визнання недійсним спадкового договору може бути заявлено як відчужувачем та набувачем, так і іншою заінтересованою особою.

  У разі пред’явлення позову особою, яка не є стороною спадкового договору, необхідно перевіряти, які права та охоронювані законом інтереси цієї особи порушено.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Нова технологія дозволяє відновлювати Seed Phrase: Революційний крок у збереженні криптовалют Нова технологія дозволяє відновлювати Seed Phrase: Революційний крок у збереженні криптовалют
Унікальний інструмент, що дозволяє відновлювати Seed Phrase (фразу для відновлення доступу до криптовалютного гаманця), вразив світ криптовалют. Seed ...
Пасивний дохід у світі криптовалют від SunMiner Пасивний дохід у світі криптовалют від SunMiner
Отримуйте щоденний пасивний дохід у світі криптовалют за допомогою SunMiner - провідного постачальника обчислювальної техніки.
Фінансові інновації: Децентралізація, NFT, ESG та аналітика даних у цифровій епосі Фінансові інновації: Децентралізація, NFT, ESG та аналітика даних у цифровій епосі
На хвилі глобальної цифрової трансформації моделі децентралізованих фінансів (DeFi) все більше домінують у діловому та фінансовому середовищі. У цьому...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми