Самі нотаріуси кажуть, що не винні, якщо до них приходять люди з підробними документами.
Два тижні тому ТСН.Тиждень розсекретив одну дуже
Розкрито нову шахрайську схему, за якою чужі люди перепишуть на себе вашу нерухомість
цікаву аферу зі столичною квартирою. Коли померла наша колега Маша, на її помешкання почав претендувати 88-річний дідусь з непідконтрольної Україні частини Луганської області. Назвався її дядьком Заплавським Михайлом Семеновичем. Принаймні так запевняв столичний приватний нотаріус Олександр Гнідюк, який переконував, що заяву приймав особисто.
Згодом виявилося, що дідусь помер 23 травня 2007 року. Після цього 14 січня 2008 року Лутугинською державною нотаріальною конторою заводилась спадкова справа. Очевидно, для родичів діда. Відомості про це є у Спадковому реєстрі. Їх можна знайти. Але, при оформленні заяви про прийняття спадщини, нотаріус Гнідюк не мав так глибоко перевіряти Заплавського, що може свідчити і про його невинність в оформленні шахрайської схеми щодо столичної квартири.
Але раптом свою історію розповідає адвокат Володимир Шпак. 13 його клієнтів також постраждали від нотаріуса Гнідюка.
У 2008 році 13 жителів тоді ще Дніпропетровська купують по 6 соток землі на чорноморському узбережжі, в Ялті. Для купівлі беруть кредит у банку, каже адвокат.
"У квітні цього року один із власників дізнався в усному порядку, що начебто його ділянку 6 соток, на якому нічого не побудовано біля Ялти, він вже проданий нібито якимось чеченцям", - розповідає Шпак.
ізніше адвокат встановлює, що продані усі 13 ділянок в окупованому Криму. Невелике розслідування виводить його на добре знайомого нам нотаріуса Гнідюка. Якщо вірити оформленим документам у квітні 2017 року - усі 13 потерпілих разом приїхали до Києва і за два дні оформили 13 доручень на право розпоряджатися землею на нікому невідомого жителя Кривого Рогу Абханенка Олександра.
Виявляється, жоден з цих 13 осіб до Києва не приїжджав та ніяких угод не укладав. Навіть більше – один з них цього не міг зробити фізично, оскільки на момент укладання угод вже був мертвим.
"Він в 2013 році помер і ніяк не міг видати на свою земельну ділянку ніяких доручень. Але нотаріус Гнідюк засвідчив цю довіреність. Тобто, його це не збентежило", - підкреслює Шпак.
Цікавою є і особа Абханенка з Кривого Рогу, який раптово отримав право розпоряджатися 13-ма кримськими шматками землі. Фактично, це волоцюга, від якого потрібен був лиш паспорт. За словами адвоката, вони з’ясували, що це людина "із сумнівною репутацією".
Земля в Криму для криворіжця Абхаменка така ж цінність, як і ділянки на Марсі. Тож зрозуміло, що кримські наділи одразу перейшли вихідцям з Чеченської республіки. Деяку землю перепродали вже кілька разів. У юриста є документи.
Адвокат розповідає, що мало того, що не збігаються підписи, так ще і нотаріус Гнідюк фактично видав українсько-російську довіреність під окупаційні органи влади в Криму.
Після виходу нашого розслідування нотаріусу Гнідюку прокуратура раптово оголосила підозру у третій справі, де він фігурує. На суді, де йому обирали запобіжний захід, вдалося знайти ще одного потерпілого – директора Феодосійського механічного заводу Олексія Борсало.
"Одною з найяскравіших була остання угода, де він провів операцію купівлі-продажу майна, чотирьох гектарів заводського цеху величезного разом з територією, він підтвердив і зареєстрував цю угоду, на якій були відсутні і продавець, і покупець. Доведено слідством, що вони в цей час перебували в Криму. Гнідюк каже, що їх бачив", - розповідає він.
Тобто, у всіх трьох справах нотаріус оформлює угоди без участі реальних осіб.
Сам Гнідюк своєї провини на суді не визнає. "Я взагалі не розумію, чому цей потерпілий кричить і пред’являє претензії. За підробним паспортом може з’явитися будь-яка особа і я вчиню нотаріальну дію. І потім доводь, що ти був не винен. Як у цьому випадку. Я доведу, що я не винен. Всі особи були", - розповідає нотаріус.
Прокуратура просила для Гнідюка взяття під варту, проте суд дав тільки нічний домашній арешт. Мовляв, хворий, діти неповнолітні, дружина та мама у нього на забезпеченні.
У Міністерстві юстиції вже розпочали перевірку нотаріуса Гнідюка. "Я не чула про цю історію, але, на жаль, у нас є такі факти, в тому числі і серед нотаріусів, на щастя, саме серед нотаріусів їх не так багато, тому що отримати доступ до нотаріальної професії достатньо складно і іспит складно скласти, і більшість нотаріусів, слава Богу, цінують свою професію і вони не йдуть на такі махінації і на такі відверті кримінальні злочини. Але такі випадки є", - розповідає заступниця міністра юстиції України з питань державної реєстрації Олена Сукманова.
За її словами, минулого року 75 нотаріусам і реєстраторам заблокували доступ до реєстрів. Причиною афер, в які потрапили "клієнти" Гнідюка, є ненаповненість реєстрів. Наприклад, реєстр РАГСів наповнений на 90%. А на непідконтрольних територіях на 30%. І саме тому такими популярними стали афери за участі людей з цих непідконтрольних Україні територій.
Заступниця міністра юстиції каже, що зараз у Верховній Раді лежить законопроект, в якому просять дати нотаріусам обов’язковий доступ до демографічного реєстру та реєстру МВС. І при будь-якій нотаріальній дії нотаріус має зайти і перевірити документи в базах. Це значно покращить ситуацію. Та поки закону немає, знайте, що завтра можете прокинутися і дізнатися, що ваше майно вже не ваше. Більше читайте тут: https://tsn.ua/ukrayina/chorniy-notarius-v-ukrayini-rozpovsyudzhuyutsya-aferi-koli-pidpisuyutsya-ugodi-bez-uchasti-realnih-osib-1176438.html