В Україні офіційно дозволили імпорт медичного канабісу – 2 червня 2025 року видано перший дозвіл на ввезення зареєстрованої субстанції. Йдеться виключно про ліки, які внесені до Державного реєстру та використовуватимуться для медичних цілей під державним контролем.
Про це повідомила Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Важливо наголосити, що мова йде не про рекреаційне використання канабісу, а лише про медичне – тобто про складники ліків, які можуть використовуватись у фармацевтичних препаратах або виготовлятись в аптеках на основі діючих речовин.
Цей дозвіл став першим після набуття чинності Закону № 3528-IX 16 серпня 2024 року, який відкрив шлях до використання канабісу лише в медичних цілях. Закон дозволив імпорт, обіг та використання препаратів, що містять канабіноїди, але під суворим контролем держави.
Нагадаємо, що 8 жовтня 2024 року уряд також вніс зміни до правил обліку медичного канабісу, деталізувавши процедури ліцензування, транспортування та контролю за цими речовинами. Україна лише приєднується до глобального тренду. На сьогодні медичний канабіс дозволений у 56 країнах світу, зокрема в Канаді, Німеччині, Ізраїлі, США та Австралії.
У цих країнах препарати на основі канабіноїдів застосовують під час лікування онкологічного болю, епілепсії, хвороби Паркінсона, посттравматичних розладів і хронічної тривожності. Очікується, що поява зареєстрованої субстанції на українському ринку стане стартом для виготовлення вітчизняних препаратів.
Першими споживачами можуть стати пацієнти, які роками чекали на легальний доступ до ефективного знеболення або лікування важких хронічних захворювань. Також можливий розвиток внутрішнього ринку, з появою ліцензованих виробництв, локальних переробників і фармкомпаній, які працюватимуть із цією новою групою лікарських засобів.