Президент України Володимир Зеленський підписав історичну угоду зі США про співпрацю у сфері надр та створення інвестиційного фонду. Документ не вимагає змін Конституції та передбачає паритетне управління майбутнім фондом, а також не визнає за Україною "боргів" перед США. В майбутньому ж Україна і США підпишуть ще два договори – про технічні аспекти реалізації співпраці.
Йдеться про законопроєкт № 0309. Він би поданий до Верховної Ради Кабінетом міністрів 1 травня – одразу після підписання угоди зі Штатами.
Раніше ж – 8 травня – його ратифікували в українському парламенті - за основу і в цілому проголосували 338 народних депутатів, конституційна більшість
За фракціями голоси розподілилися так:
"Слуга народу" – 210;
"Європейська солідарність" – 23;
"Батьківщина" – 22;
"Платформа за життя та мир" – 18;
"Голос" – 12;
"Відновлення України" – 12;
"За майбутнє" – 10;
"Довіра" – 18;
позафракційні – 13.
Документ готувався до ратифікації за прискореною процедурою, а розглядався в сесійній залі – за скороченою. Слід враховувати, що парламент також вніс до порядку денного законопроєкт № 13256 про внесення змін до Бюджетного кодексу, який також пов'язаний із реалізацією угоди. Основне голосування за нього відбудеться вже після 11 травня.
Ще до голосування в сесійній залі Комітет з питань міжнародної політики додав до тексту проєкту ратифікації зауваження про зняття з парламенту відповідальності за зміст двох додаткових угод. "Цей міжнародний договір, який підлягає ратифікації Верховною Радою, міститься лише в одному 12-сторінковому документі. Свою згоду на обов'язковість Верховна Рада дає тільки цьому договору, тільки цьому документу. Саме цей договір, згідно зі статтею 9 Конституції України, стане "частиною національного законодавства України". Хоча тут точніше було б сказати "частиною національного права України", оскільки за логікою міжурядовий договір, створений за участю уряду, не може бути вищим за акти законодавчої влади", – пояснював голова Комітету з питань зовнішньої політики Олександр Мережко.
Також до тексту законопроєкту внесли згадку про те, що угода діє в міжнародно визнаних кордонах України 1991 року. Це стосується і територіального моря України.
Перед нардепами документ представляла перша віцепрем’єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко. За її словами, угода є рівноправною, власність і контроль над надрами залишається за Україною, а ресурси належать Україні. Також документ враховує вступ до ЄС і відповідні зобовʼязання, зазначила Свириденко.
Ратифікацію після голосування також привітав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, який був присутній на засіданні Ради. "Ми зробили важливий крок до відновлення нашої економіки, посилення України, зростання добробуту людей", – заявив він, зазначивши, що "угода надає Україні низку значних можливостей":
отримання стратегічного інвестора в особі США;
залучення інвестицій у найбільш перспективні сектори економіки;
прискорення відновлення України та отримання сучасних технологій модернізації країни.
"Водночас природні ресурси України залишаються за Україною, а держава не бере на себе жодних боргових зобов'язань. Ми змогли домогтися такого безпрецедентного партнерства насамперед завдяки лідерству президента України Володимира Зеленського та президента США Дональда Трампа. Це історична подія для наших країн. Розраховуємо вже найближчим часом завершити всю технічну роботу та розпочати новий етап співпраці з нашими американськими партнерами", – запевнив Шмигаль.
Ратифікації потребувала лише основна частина угоди. Дві інші технічні угоди є імплементаційними та вимагають лише підписання, а не голосування у Раді. Як пояснював нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк, йдеться про такі два документи:
1. Угода про обмежене партнерство (про створення Фонду):
Сторони – DFC (американська корпорація) та українська Агенція державно-приватного партнерства (PPP Agency).
Угода визначає механізм створення, фінансування, структуру управління Фондом.
Підписання можливе одразу після ратифікації міжурядової угоди в парламенті України, адже з боку США жодна з угод не потребує ратифікації в Конгресі.
2. Далі – Угода про створення "Генерального партнера":
Це документ про створення структури, що управлятиме Фондом – "Генерального партнера" з трьома українськими та трьома американськими представниками. Угода визначатиме правила управління Фондом, конфігурацію ухвалення рішень тощо.
"Тут важливо, що, найімовірніше, "Генеральним партнером" (General Partner, GP) виступає компанія, зареєстрована у Делавері (США), яка офіційно приєднується до Фонду через підписання цієї партнерської угоди. Ця компанія діє від імені всього Фонду і є відповідальною за його управління", – пояснив Железняк.
При цьому раніше президент України Володимир Зеленський запропонував США покарати нардепів за можливий саботаж угоди про надра. Так, глава держави вважає, що Штатам слід позбавити візи тих, хто не голосував за документ. Справа в тому, що перед голосуванням низка депутатів вимагала від уряду надати тексти двох майбутніх угод із США, відмовляючись без цього ратифікувати основний документ.