Українці, чиє майно зазнало повторного пошкодження під час війни, мають право знову отримати компенсацію – навіть якщо вже отримували її раніше. Для цього потрібно пройти верифікацію використання попередніх коштів, закрити старий рахунок і подати нову заяву з обстеженням об’єкта.
Про це пише Юридичний порадник для ВПО. Після повномасштабного вторгнення багато українців уже зіткнулися з руйнуванням свого житла, подали заяви на компенсацію і почали ремонти.
Однак війна триває, і трапляються випадки, коли відновлене чи частково відремонтоване майно зазнає повторного пошкодження. Держава передбачила механізм, за яким українці можуть повторно подати заяву на відшкодування завданої шкоди. Але для цього необхідно дотриматись певного порядку та врахувати кілька важливих нюансів, особливо якщо попередня компенсація ще не була офіційно "закрита".
Порядок подання повторної заявки не сильно відрізняється від первинного звернення. Якщо ваше майно знову постраждало, потрібно:
подати нову заяву на компенсацію через Дію або в орган місцевого самоврядування;
відкрити новий спеціальний рахунок єВідновлення у банку-партнері, на який буде зарахована сума компенсації;
дочекатися повідомлення про реєстрацію заяви та початок її розгляду;
комісія при місцевому органі влади проведе обстеження пошкодженого об’єкта, внесе дані в Реєстр пошкодженого та знищеного майна та визначить суму необхідного відновлення;
після розгляду ви отримаєте рішення про компенсацію та її розмір у застосунку Дія або у ЦНАПі.
Ускладнення виникає, якщо людина ще не пройшла верифікацію після першої компенсації, тобто не підтвердила, що отримані кошти були використані саме для ремонту. У такому разі перш ніж подати нову заяву, потрібно:
закрити попередній рахунок єВідновлення, якщо на ньому ще залишилися гроші, невикористані кошти повертаються банком на державний рахунок;
подати заяву на верифікацію, тобто перевірку, що компенсація була використана правильно: закуплені будматеріали, виконані ремонтні роботи згідно з чек-листом.
Тільки після цього попередню заявку буде закрито в реєстрі, і можна буде розглядати повторну. Коли комісія розглядає повторну заяву, вона не просто оцінює нові пошкодження. Вона також аналізує виконані раніше роботи й залишки будівельних матеріалів, якщо вони ще є. Компенсація розраховується з урахуванням:
поточного стану об’єкта;
ступеня нових пошкоджень;
вже виконаних ремонтів;
результатів верифікації (чи цільово були використані перші кошти);
залишків будматеріалів, які можуть бути використані повторно.
Уся ця інформація фіксується в акті обстеження та вноситься до державного реєстру. Цей механізм дозволяє громадянам, які вже постраждали від бойових дій, не залишитися наодинці з проблемою повторного руйнування.