Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Світові прогнози щодо кризи погіршуються

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: економіка

    10 червня свій прогноз щодо перспектив світової і української економіки представили експерти компанії ICU. Глава департаменту корпоративного аналізу Олександр Мартиненко розпочав презентацію саме з відповіді на питання, чи можна вже говорити про те, що криза відступає, а економіки відновлюються.

    6472_programma-gosudarstvennogo-sofinansirovaniya-pensii-800x450.jpg (38.27 Kb)

    "Ми бачимо, що деякі країни послаблюють карантин, є великий оптимізм на фінансових ринках, деякі індекси вже практично впритул наблизилися до допандемічних рівнів. Питання – наскільки такий оптимізм обґрунтований, що буде далі? Ми бачимо, зі свого боку, що як і раніше не все так однозначно. Глобальну економіку чекає досить нерівномірне і важке відновлення", – говорить аналітик.

    За його словами, оцінки і прогнози стосовно ВВП продовжують погіршуватися. Наразі вже ступінь падіння світової економіки оцінюється в мінус 3%. За оцінками ICU, існує високий ризик того, що світова економіка не повернеться до докризового рівня навіть в наступному, 2021 році.

    9 червня свою черговий прогноз щодо економіки оприлюднив Світовий банк. Відповідно до цього прогнозу світова економіка впаде цьогоріч на 5,2%. Нагадаємо, в прогнозі МВФ, який був випущений на півтора місяці раніше, в квітні, говорилося про те, що падіння світової економіки в цьому році може скласти всього 3%.

    Чим менше купуємо, тим важча криза
    У прогнозі Світового банку для України міститься "пророцтво" про падіння ВВП країни у 2020 році на 3,5%. Ця цифра більш оптимістична, ніж прогноз Кабміну, який верстав бюджет з розрахунку скорочення ВВП на 3,9%. І вже тим більше краща за прогноз МВФ, який у квітні пророкував Україні падіння на 7,7% ВВП (це був один з найбільших показників у світі), а на днях погіршив прогноз до -8,2%.

    Нагадаємо, за попередніми оцінками Мінекономіки, ВВП України за чотири місяці 2020 року впав на 5%. Так що ж нас чекає? Подальше погіршення ситуації чи відновлення зростання? Чий прогноз точніший?

    Аналітики ICU вважають, що падіння реального ВВП за підсумками року складе 6,7%. Зокрема, до кінця другого кварталу падіння складе близько 10% порівняно з минулим роком (рік до року), а потім почнеться поліпшення ситуації. І в 2021-му, як очікується, ВВП вже покаже зростання, причому відразу на 5,7%.

    Як сказав глава департаменту макроекономічних досліджень ICU Сергій Ніколайчук, основним фактором, який буде провокувати продовження кризи в другій половині нинішнього року, стане низький попит. Виробництво, за прогнозами експертів, відновиться досить швидко, однак небажання людей або неможливість витрачати хоча б стільки ж, скільки до кризи, буде посилювати кризову ситуацію.

    Проте заступник міністра економіки впевнений, що до нинішньої кризи українська економіка підійшла більш підготовленою, ніж це було під час попередніх криз. І під час цієї кризи українська економіка вже не виглядає аутсайдером порівняно з іншими країнами.

    Втім, експерти також відзначають, що під час нинішньої кризи відтік капіталу з України був значно нижчим, ніж в попередні кризи, і нижчим, ніж з інших країн, з якими зазвичай порівнюють Україну. За оцінками ICU, в 2020 році відтік капіталу може скласти 2 млрд доларів, тоді як в 2014-2015 роках з України було виведено 15 млрд дол.

    Рахунок поточних операцій за підсумками 2020 року може виявитися навіть профіцитним, хоча 2021-й Україна може закінчити з невеликим дефіцитом. Профіцит, втім, буде пояснюватися не стільки позитивними факторами, скільки негативними. Зокрема, тим же падінням внутрішнього попиту. Також значно зменшиться імпорт – падіння вдвічі перевищить скорочення експортних надходжень і складе 23% порівняно з минулим роком.

    Значного падіння курсу гривні в ICU не очікують. Позиції гривні продовжать залишатися досить міцними в літні місяці. А ближче до осені обмінний курс буде поступово знижуватися і може закінчити рік в діапазоні 28-29 грн/дол. Інфляція буде залишатися низькою: за підсумками року вона може скласти 4,2%, а в наступному році – 5,3%. Однак причинами низької інфляції, на думку аналітиків, стане той самий пригнічений споживчий попит і слабке зростання зарплат.

    Сьогодні в світі тривають дискусії про те, як країни будуть виходити з кризи. Чи буде відновлення швидким і повним, чи воно буде проходити повільно і довго?

    "Наразі найбільш популярні і найбільш дискутовані форми виходу з кризи – це форма U і форма L. U передбачає, що після падіння буде повільне, поступове відновлення. Форма L передбачає ще повільніше відновлення. Обговорюються й інші цікаві форми. Наприклад, цілком серйозно колеги обговорюють "перевернутий квадратний корінь" і "значок Nike", де є дуже різке падіння, потім таке ж різке відновлення, яке, тим не менш, зміниться уповільненням зростання і дуже повільним відновленням. Ми очікуємо, що відновлення прийме, швидше за все, саме цю форму, "значок Nike". Ця форма буде, скоріш за все, переважаючою і в глобальному відновленні, і у відновленні української економіки", – говорить Олександр Мартиненко.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми