Долари радять нести на депозити, а до кінця року – задуматися про покупку золота.
Про те, куди вкладати гроші найближчими місяцями, розповіла начальник відділу депозитів та поточних рахунків Ірина Стрепетова, голова правління Ігор Волох, викладач систем обробки економічної інформації СГУ Артем Колдовський, керівник консалтингової компанії Павло Мельник, заступник голови правління банку Андрій Мойсеєнко, член українського товариства фінаналітиків Віталій Шапран і провідний експерт інформаційно-аналітичного центру Андрій Шевчишин.
"Порівняно з динамікою минулого року, сьогодні валютний ринок в Україні став більш прогнозованим, – вважає Андрій Мойсеєнко. – Навіть коливання, які відбуваються зараз, вже далеко не так критичні і в цілому відповідають поточній економічній і політичній ситуації". До того ж, як зазначає Андрій Шевчишин, курс продажу долара на міжбанку за 8 місяців 2016 року зріс на 9,3%, євро – на 11,2%. Не занадто багато, за нашим-то мірками, зате з невеликою інтригою.
"За перші 2 місяці 2016 року курс долара зріс на 13% порівняно з початком року. Починаючи з березня, ми спостерігали поступове зниження на 9% з досягненням мінімального значення за рік до серпня. З середини серпня курс знову досить швидко зростає, і вже досяг значення середини березня", – описує процес Ірина Стрепетова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт повідомив хорошу економічну тенденцію
БЛАГОРОДНІ МЕТАЛИ СТАЛИ ПРИВАБЛИВІШИМИ
Уявімо собі, що на початку цього року ми вклали свої заощадження в усі найпопулярніші інструменти інвестування і тепер вирішили порівняти, що з цього всього на сьогодні принесло б найбільші плоди. "Найвигіднішими виявилися вкладення в золото і покупка валюти з розміщенням її на валютному депозиті (8 місяців). Дані вкладення принесли б 32,9% і 14,6% відповідно. Трохи менше приніс гривневий депозит за 8 місяців – 13,6%", – говорить Андрій Шевчишин.
"Динаміка ціноутворення на дорогоцінні метали і, зокрема, на золото в Україні залежить від цін на світових ринках, а також внутрішніх курсів валют", – пояснює Андрій Мойсеєнко. Але абсолютно очевидно, що золото дорожчало, помітно випереджаючи зростання курсу долара після досить тривалого періоду, коли воно виявлялося серед інвестиційних аутсайдерів.
ДЕПОЗИТИ СКРОМНІШАЮТЬ, АЛЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ДУЖЕ ВИГІДНИМИ
"Ставки по депозитах в українських банках стійко скорочуються, – зазначає Андрій Шевчишин. – Із середніх рівнів грудня о 21,3% до нинішніх 18,6% в гривні і з 8,3% до 6,2% в доларах. Головним драйвером такого зниження виступає слабкість економічного зростання і криза довіри кредиторів і позичальників, які не дозволяють банкам нарощувати кредитну активність і заробляти".
Проте навіть нинішні ставки якомусь європейцеві здадуться фантастично вигідними. "І хоча вже майже як рік ставки по вкладах у всіх валютах в Україні продовжують знижуватися в середньому на 0,5-1% щомісяця, вони все ще перебувають на досить високому рівні", – говорить Андрій Мойсеєнко.