Осінній сезон почався з чергового падіння гривні.
На міжбанківському ринку валюта знову пішла у зростання - за добу - на 33 копійки - з 26,22-26,37 до 26,60-26,70.
Валютний аукціон, який Нацбанк проводить другий день поспіль, не зміг знизити попит на валюту.
Стрімко зростає долар на чорному ринку. До вечора 1 вересня валюту стали продавати по 26,50-26,60.
За словами експертів, найближчим часом буде відбуватися поступова девальвація гривні.
"У НБУ є два виходи з ситуації, що склалася: закрутити адміністративні гайки, обмежуючи попит на валюту і паралельно точково гасити скачки курсу, або продовжити тактику невтручання в ринок і зосередиться на збереженні золотовалютних резервів. Ми вважаємо, що регулятор займе позицію десь посередині. Це в свою чергу девальвує гривню в межах курсу 27-28 гривень до кінця року", - вважають аналітики порталу Мінфін.
Як зазначив економіст Олександр Жолудь, вже з лютого-березня було очевидно, що в другій половині року буде відбуватися певне падіння гривні. Питання було тільки в тому, коли почнеться зниження. Ось зараз воно і відбувається. У такій ситуації немає нічого несподіваного.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як подарувати будинок своєму родичу: всі нюанси
"Те, що не всі обмінники відразу встигли зреагувати на падіння гривні на міжбанку, - це технічні нюанси. У будь-якому випадку, курс виріс на міжбанку і тепер виріс і в обмінниках", - уточнює він.
Скорегувати ситуацію міг би другий транш кредиту МВФ, а також гроші по зв'язаних з ним програмах зарубіжної фінансової допомоги. Але гарантії, що Фонд все ж виділить Україні транш - немає.
Через невиконання програми приватизації і затримки з траншем МВФ, в України з'являється велика діра в бюджеті, яку потрібно буде перекривати або за рахунок скорочення програм держвидатків, або, що набагато більш імовірно, за рахунок емісії гривні. Останній шлях призведе до збільшення інфляції і нового витка девальвації гривні.
"Швидше за все, буде відпущений курс гривні, і він буде коливатися на рівні 30 гривень за долар. Піднімуться ціни, збільшиться інфляція", - вважає доктор економічних наук Олексій Плотніков.
Нагадаємо, до держбюджету України на 2016 рік закладався середньорічний курс 24,1 гривні за долар.