Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

"Північний потік - 2" задуманий як покарання для України

  • Джерело: inosmi.ru.  → Ключові теги: Північний потік-2

    Die Presse: Жоден інший проект в ЄС не викликає настільки суперечливі дискусії, як запланований російський газопровід «Північний потік - 2». Австрія підтримує цей проект. Концерн OMV навіть бере участь в його фінансуванні. Чи треба будувати «Північний потік - 2»?

    3669_1518708379_1019795515.jpg (88.88 Kb)

    Марош Шефчович: Якщо цей трубопровід буде побудований, то на нього повинні поширюватися закони ЄС на нашій території. Кращим рішенням було б обговорення того, як це можна зробити. Від захисників проекту часто можна почути, що цей газопровід - чисто комерційний проект. Але я можу сказати, що ще жодного разу не бачив комерційного проекту, яким би займалися стільки глав держав і урядів. У випадку з «Північним потоком - 2» мова йде не тільки про бізнес. У цього проекту - вельми політичний і розкольницький характер.

    - Оскільки ЄС побоюється, що Україна як транзитна країна буде обійдена?

    - Коли було оголошено про цей проект, то Росія ясно дала зрозуміти, що він задуманий як покарання для України. Тепер ЄС з одного боку мільярдами євро допомагає Україні підняти на ноги економічні структури, а з іншого боку ми повинні підтримати проект, який позбавить країну щорічних транзитних мит в два мільярди? На щастя, в ЄС існує згода про те, що транзит газу через Україну буде мати для ЄС пріоритетне значення і після 2019 року. Такої ж думки дотримуються Австрія і Німеччина. І ми все частіше чуємо голоси з Росії, які допускають, що транзитний шлях через Україну треба зберегти.

    - Може, для ЄС байдуже, яким шляхом до нас приходить російський газ?

    - Ні. Для нас транзит газу через Україну має стратегічне значення також з міркувань диверсифікації. Деякі підприємства з ЄС готові до того, щоб перейняти транзит і забезпечити виконання правил ЄС і безперебійні поставки. Банки розвитку готові оплатити ремонт мережі трубопроводів. Це перш за все важливий сигнал для України. А також для всіх східноєвропейських членів ЄС, які більше платять за російський газ, ніж Західна Європа, хоча географічно вони розташовані ближче.

    - Чи означає це, що «Північний потік - 2» не потрібен?

    - Ми хочемо вести переговори, але спочатку має бути ясно, що в кінцевому рахунку наше право буде мати значення. Було запропоновано змінити директиву газового ринку ЄС, щоб підпорядкувати офшорні трубопроводи, такі як «Північний потік - 2», правилам ЄС. Глава «Північного потоку - 2» Маттіас Варніг (Matthias Warnig) вважає, що це вб'є проект, тому що тоді Газпром не зможе більше бути власником і постачальником. Це не так. Є одна причина, чому ми це запропонували. Ми хочемо пояснити, що Третій енергетичний пакет ЄС цілком прийнятний до трубопроводів, які проходять по території країн-членів ЄС. Більше половини всіх країн-членів ЄС вимагають цього зміни. Або є інша альтернатива? Якщо консорціум побудує цей трубопровід зараз, то він дуже скоро отримає скарги від держав ЄС, громадських організацій і підприємств. Ми пропонуємо переговори, в результаті яких принаймні буде забезпечена правова безпека. Ми повинні також обговорити, що означає продовження поставок газу в ЄС через Україну.

    - Скільки проектів трубопроводів нам ще треба? Чи немає небезпеки, що дорогі інвестиції будуть викинуті на вітер? Яка ваша думка? Чи потрібно Європі ще більше російського газу або, наприклад, більше американського?

    - Згідно з нашими оцінками, в 2030 році ЄС буде споживати 400 мільярдів кубометрів природного газу в рік. Це приблизно рівень сьогоднішнього дня. При цьому відомо, що запаси газу в Північному морі вичерпуються. Тому ми буде більше імпортувати з третіх країн. Як клієнт, який в день витрачає один мільярд євро на енергію, ЄС заслуговує найкращу ціну, найкращу якість без всяких політичних пасток. Росія залишиться найбільшим постачальником. Але поряд з цим є Норвегія, Алжир, перші поставки скрапленого газу та те, що експерти називають «новою Норвегією», - великі родовища газу між Кіпром та Ізраїлем. У цьому - наша безпека постачання.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тиск гривні: Бензин почав дешевшати на АЗС

    - Прихильники енергетичного повороту вважають, що цю безпеку Європі може дати тільки повна відмова від викопного палива.

    - Коли мова заходить про скорочення CO2, то у Європи - самі амбітні цілі. Ми є єдиною економікою, яка взяла на себе зобов'язання до 2030 року подолати зміна клімату. Ми переживаємо глибоке зміна енергетичної системи, яка була заснована 120 років тому на нафту і газ. У 2030 році ми навіть за найбільш песимістичними сценаріями будемо 70% нашої електроенергії отримувати без CO2.

    - Однак Брюссель дозволяє шести державам підтримувати вугільні та газові електростанції. Чи немає тут протиріччя?

    - До 2020 року ЄС має на 20% скоротити викид CO2 в атмосферу, 20% енергії отримувати з альтернативних джерел і на 20% ефективніше використовувати енергію. Двох з трьох цілей ми досягнемо. Ось тільки з ефективністю використання будуть проблеми. Я сподіваюся, що до 2030 року ми виконаємо наші цілі. Підприємства в окремих країнах, про які ви говорите, - це необхідна страховка гарантованого електропостачання в цих окремих країнах. І вони отримають дозволу на роботу тільки після того, як пройдуть жорсткі випробування. Виграти можуть не тільки електростанції на викопному паливі, але і використовують поновлювані джерела енергії. Але тут ми хотіли б мати більш суворі правила.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми