Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Скільки можна заробляти на депозитних сертифікатах Нацбанку

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: НБУ

    Депозитний сертифікат (ДС) — борговий цінний папір, емітований банком з метою залучення готівки.

    6852_1461614318_nb.jpeg (96.86 Kb)

    Депозитний сертифікат засвідчує депонування (процес зберігання, що забезпечує збереження будь-якої речі, інформації чи документа. — Ред.) пред’явником у банку певної суми на обмежений час, після якого банк емітент зобов’язаний повернути цю суму разом із зазначеними відсотками.
    Депозитний сертифікат НБУ — цінний папір в електронному вигляді, який видається банку, який розміщує в Нацбанку тимчасово вільні кошти. При цьому банк може віддати свої гроші НБУ на ніч (овернайт. — Ред.), або на кілька днів — 7,14 або 30.

    Пропонуючи банку розмістити кошти на депозитних сертифікатах, Національний банк вирішує за нього проблему, що робити з коштами, що «не використовуються».
    Якщо банк залучив багато коштів у населення чи юридичних осіб, але не зміг видати кредити на аналогічну суму, він завжди може купити депозитні сертифікати та розмістити кошти у Нацбанку. При цьому прибутковість, наприклад, за депозитними сертифікатами овернайт зазвичай зберігається на 2% нижче за облікову ставку НБУ.
    На початок 2022 року банки розміщували кошти на депозитних сертифікатах «на ніч» під 8% річних, а з 3 червня прибутковість зросла майже в 3 рази і стала дорівнювати 23% річних.
    Якщо станом на 1 січня 2022 року на депозитних сертифікатах овернайт в НБУ зберігалося 95,3 млрд гривень, то 1 січня 2023 року — 477,5 млрд гривень. В п’ять разів більше!
    Як пояснив Василь Невмержицький, фінансовий експерт, кандидат економічних наук, коли НБУ піднімав облікову ставку та встановлював прибутковість сертифікатів 23%, замислювалося, що банки почнуть піднімати депозитні ставки. Таким чином, передбачалося «сушити» грошову масу з поточних рахунків, перенаправляти її на строкові з метою зниження впливу на валюту, інфляцію тощо. Люди отримували б дохід 15-18%, і вони не мали бажання купувати валюту.

    «Але виявилося, що державні банки, які отримують „соціальні кошти“ — ПриватБанк та Ощадбанк — не бачать сенсу в тому, щоб піднімати ставки за депозитами. Навіщо, якщо гроші все одно просто сиплються на голову? Адже краще зробити велику відсоткову маржу між 23% і 3-4% (які сплачуються на залишки коштів). Національний банк у майбутньому хоче послабити грошове регулювання. Наприклад, обмеження щодо зняття коштів — 100 тисяч гривень на день — Нацбанк поступово буде прибирати. Так само і з валютообміном: там теж поступово будуть прибирати обмеження», — каже Невмержицький.
    Але знімати обмеження, коли населення на руках має велику кількість грошей у гривні, тим більше на поточних рахунках, з яких ця грошова маса може моментально піти, — це великий ризик для курсової стабільності.

    Саме тому Нацбанк і вирішив якось пов’язати цю грошову масу. Спочатку шляхом підняття норм резервування. А зараз — використанням одразу двох інструментів: зниженням ставки за депосертифікатами овернайт до 20% одночасно з підняттям нормативів, а з іншого боку — запровадженням депосертифікатів із фіксованою ставкою 25% на три місяці.
    Банкам вигідно кредитувати НБУ, адже у разі чого вони матимуть змогу взяти в Національному банку кредит рефінансування під заставу цих депосертифікатів.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми